Ealiya Gasht Pars

هانبوک لباس سنتی کره‌

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

تفاوت فرهنگ‌ها و سنت‌ها در کره زمین، به زیبایی آن افزوده است. این تفاوت‌ها که شامل زبان، لهجه، غذا، لباس و موارد دیگر است، باعث آگاهی ما از جهان دورتر می‌شود. هر سرزمینی لباس‌های سنتی خاص خود را دارد.در واقع لباس‌های سنتی معمولا در مراسم به خصوصی چون جشن عروسی یا فستیوال‌ها استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله ایلیا گشت با ما همراه باشید.

هانبوک لباس سنتی کره‌

 

 

معرفی هانبوک لباس سنتی کره

هانبوک لباس سنتی باستانی خانواده‌های سلطنتی و اشراف زاده‌گان کشور کره است. این لباس شامل یک دامن‌بلند، بلوز و یک جاکت است که در پوشش مردانه، پتلون نیز به آن اضافه می‌شود. این مدل لباس‌ در جشن‌های رسمی یا نیمه رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هانبوک که معنی لغوی آن (لباس کره ای) می باشد با رنگ های غیر مصنوعی و کاملا طبیعی رنگرزی می شود و همین موضوع باعث می شود که ارزش این لباس ها بیشتر شود. هانبوک لباس سنتی کره در رنگ های بسیار شاد و زیبا وجود دارد و در کره ی جنوبی برای تشویق هرچه بیشتر مردم کره ای به پوشیدن این لباس سنتی یک روز را به این عنوان نام گذاری کرده اند و در این روز مردم کره، لباس سنتی خود هانبوک را می پوشند و جشن می گیرند.

هانبوک زنانه شامل بلوز رویی یا جاگوری که با یک ربان بسته می شود و یک چیما که همان دامن بلند است می شود. هانبوک کره ای شامل خطوط ساده ای بر روی آن است و این لباس سنتی بدون هیچ جیبی می باشد. روی بلوز بسیاری از هانبوک های زنانه گلدوزی های بسیار ظریف و زیبایی نیز وجود دارد.

معرفی هانبوک

دسته بندی لباس سنتی کره

هانبوک لباس سنتی کره را می توان به لباس مراسم و لباس های روزمره و در نهایت از نظر جنسیت، سن و فصل دسته بندی کرد. علی رغم تفاوت های زیاد در دسته بندی، چهارچوب اصول زیبایی شناسی هانبوک پیرامون علاقه ی کره ای ها برای طبیعی بودن، تمایل آنها به دعا و باور به نیروهای حافظ فرا طبیعی و سبک لباس کنفوسیوسی بر می گردد. یکی دیگر از ویژگی های مهم و بارز هانبوک، رنگ های روشن و جذاب آن است.

اصول رنگبندی لباس سنتی کره‌

هانبوک های سنتی دارای رنگ های پر جنب و جوشی هستند که با پنج عنصر نظریه ی یین و یانگ مطابقت دارند. سفید (فلز)، قرمز (آتش)، آبی ( چوب)، سیاه (آب) و زرد (زمین). رنگ ها همچنین نشان دهنده ی موقعیت های اجتماعی و وضعیت تاهل نیز هستند. به عنوان مثال رنگ های روشن عمدتا توسط کودکان و دختران و رنگ های خنثی توسط زنان و مردان میانسال مورد استفاده قرار می گرفتند.

زنان مجرد معمولا ژاکت های زرد و دامن های قرمز می پوشیدند، این در حالی است که زنان متاهل از ترکیب سبز و قرمز و خانم هایی که فرزند پسر داشتند از آبی ملوانی استفاده می کردند.طبقات بالای جامعه ی کره ای از گستره ی متنوعی از رنگ ها بهره می بردند. در نقطه ی مقابل روستایی ها قرار داشتند که از رنگ سفید استفاده می کردند، اما در موقعیت های خاص از رنگ های صورتی، سبز، خاکستری و زغالی روشن نیز بهره می برند.

اصول رنگبندی هانبوک لباس سنتی کره‌

هانبوک در چند دهه اخیر

در اوایل قرن نوزدهم، هانبوک لباس سنتی کره با لباس های وارداتی مانند پیراهن ها و کت و شلوارهای غربی جایگزین شد. امروزه لباس های رسمی و غیر رسمی به طور عمده به سبک های غربی هستند. هرچند هانبوک های سنتی همچنان در موقعیت های خاص مانند جشن های ازدواج، سال نوی قمری، تشریفات آبا و اجدادی و همچنین اولین جشن تولد کودک به نام dol استفاده می شوند.

هانبوک لباس سنتی کره در تاریخ 1600 ساله ی خود تغییرات زیادی کرده اند و حتی امروز نیز همچنان در حال تغییر و تحول هستند. طراحان حرفه ای با استفاده از طرح الگوهای سنتی و ساختارهای ساده ی پنبه ای، کتانی، چرم و توری، مدل های کلاسیک را برای استفاده ی حال حاضر به روز رسانی کرده اند. بازخوانی مدرن هانبوک لباس سنتی کره سر و صدای زیادی در دنیای مد امروز به راه انداخته و از شانزه لیزه گرفته تا کت واک های مد نیویورک دیده می شود.

هانبوک در چند دهه اخیر

3.2/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *