لباس مهمانداران هواپیما

لباس مهمانداران هواپیما

۲۸ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

یکی از زیباترین لباس هایی که در  جهان وجود داشته و بر روی آن ها تفکر بسیاری می شود یونیفرم های خدمه پروازی می باشد. زیباترین لباس مهمانداران هواپیما کت و شلوارهای براق، مدل های موی تمیز و پاشنه های کلاسیک برخی از جذاب ترین این موارد هستند. اما همه لباس های ایرلاین ها به یک اندازه زیبا نیستند.

هر شرکت هواپیمایی دارای دستورالعمل های سختگیرانه ای برای انتخاب لباس خود می باشد که بر اساس آن به انتخاب رنگ و سبک مطابق با نام تجاری آن می انجامد. با وجود اینکه روزهای شگفت انگیز مسافرت های هوایی به زمان هواپیمایی پن ام از دهه ۱۹۶۰ باز می گردد اکثر لباس مهمانداران هواپیما با سبک دهه های گذشته مطابقت دارند. با ایلیا گشت همراه باشید.

شرکت هواپیمایی ایر کانادا

ایر کانادا یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی دنیا می باشد. ایرلاینی که به حدود 182 مقصد جهان بصورت مستقیم و غیر مستقیم پرواز دارد و نامی نیک از خود به جای گذاشته است. در سال 1936 در شهر مونترال و ایالت کبک کانادا شرکت هواپیمایی ایر کانادا تاسیس شد و اولین پروازش را یکسال بعد یعنی در سال 1937 انجام داد.

زمانی که این شرکت تاسیس شد، تحت نظر قوانین فدرال به عنوان یکی از شرکت های تابعه از راه آهن کانادا تاسیس گشت تا شهرهای مختلف را از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام به یکدیگر متصل کند. درباره ی اسم این ایرلاین نکته ای وجود دارد، در اصل اسم این ایرلاین در اوایل تاسیسش، هواپیمای ملی کانادا بوده است. پروازهای کوتاه مدت این ایرلاین در سال 1938 آغاز شد. این شرکت تا ژانویه ی سال 1940 ، تعداد کارمندان خود را به 579 نفر افزایش داد.

شرکت هواپیمایی ایر کانادا

هواپیمایی ارفلوت 

لباس مهمانداران هواپیما ارفلوت روسیه به رنگ قرمز روشن بوده و سبک ان کمی رسمی و البته تاریخی است. شکل یقه های بلندی که روی کت قرار گرفته اند بسیار متفاوت بوده و البته نمی توان انتظار داشت که برای مسافت های طولانی صاف باقی بمانند هرچند روسری که بر روی گردن بسته شده است نیز شاید نتواند کمکی به آن نماید. در نگاهی کلی به آن می توان گفت که در مجموع لباسی رسمی و شایسته ای را برای خود اختصاص داده است.

هرچند یکی از گزینه های منفی ان پوشیدن کفش های پاشنه دار برای خدمه پروازی بوده و گزینه دیگری برای آن ندارند. دستکش های سفید رنگ و کلاه هایی که در بالای سر آن ها قرار دارد ممکن است راحتی خدمه پروازی را از آن ها گرفته و کمی آن ها را ناراضی نماید.

هواپیمایی کانتاس 

هواپیمایی کانتاس در آوریل ۲۰۱۳ با کمک طراح مشهور Kerr یک طرح جدید برای لباس مهمانداران هواپیما خود انتخاب کرد. با توجه به نام تجاری خریه کننده و آفتابی کانتاس، این لباس های از پارچه های سیاه و سفید که با نوارهای نارنجی و صورتی از روی شانه های آن ها تزیین شده است. این شرکت هواپیمایی استرالیایی تصمیم به استخدام طراح مارتین گرانت برای نگه داشتن آن در خانواده شرکت می باشد. لباس مهمانداران هواپیمایی کانتاس از زمان تاسیس ان در سال ۱۹۳۰ تاکنون ۶ مرتبه تغییر داشته است و به نظر می رسد که آن ها کارشان را به خوبی انجام داده اند.

هواپیمایی کانتاس 

هواپیمایی الاتحاد 

لباس مهمانداران هواپیما الاتحاد نمونه کاملی از ترکیب سنتی و مدرن می باشد. آن ها نوستالژی های دهه ۱۹۶۰ را با ترکیبی از برش های مدرن لباس ها تلفیق کرده اند. هرچند در مورد پدهایی که روی شانه ها قرار گرفته نمی توان چیز زیادی گفت اما در مجموع لباس و همچنین ترکیب رنگی ان قابل تحسین می باشد.

ترکیب رنگ قهوه ای شکلاتی با رگه هایی از رنگ بنفش همیشه نمی تواند ترکیب خوبی را ارائه نماید اما طراح لباس مهمانداران هواپیما الاتحاد آن را به بهترین نحو طراحی کرده است. این لباس ها توسط اتوره بیوتا طراح ایتالیایی طراحی شده است که نگاهی به پارچه های لوکس دارد. دفعه بعدی که سوار پروازهای هواپیمایی امارات شدید حتما به پیراهن های با طرح نقطه نقطه در پارچه های ابریشمی ان دقت نمایید.

هواپیمایی ایرفرانس 

چیزی باشکوه تر از لباس مهمانداران هواپیما ایرفرانس وجود نخواهد داشت. این شرکت هواپیمایی از زمان تاسیس آن در دهه ۱۹۶۰ طراحان مشهوری از جمله بالانچیاگا و کریستین دیور را استخدام کرده تا بتواند بهترین یونیفرم ها را ارائه نماید و البته این روزها نیز لباس خدمه پروازی ایرفرانس به همان اندازه شگفت انگیز است.

لباس هایی که در حال حاضر در این هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرد در سال ۲۰۰۵ توسط کریستین لاکرویز طراحی شده و یک بند  دستکش قرمز رنگ نیز به آن اضافه شده است. صندل ها، کراوات ها و کمربندهای قرمز رنگ از نشانه های خدمه پروازی ایرفرانس می باشند. این خطوط هوایی همچنین از کلاه یا هر نوعی از سرپوش استفاده نکرده و مدل موی ساده که سبکی فرانسوی است را ترجیح داده است.

هواپیمایی ایرفرانس 

هواپیمایی امارات 

هواپیمایی امارات هورا قابل تشخیص می باشند. آن ها یکی از شیک ترین و راحت ترین لباس مهمانداران هواپیما را برای پرسنل خود ارائه کرده اند. کلاه پوشیده شده و دامن و کت و شلوار بسیار شیک شرکت هواپیمایی امارات باعث شده تا این شرکت قصد تغییر آن را از سال ۱۹۹۷ نداشته باشد. اگر تاکنون با هواپیمایی امارات سفر نکرده اید ممکن است متوجه نکات قابل توجه در لباس مهمانداران هواپیما آنها نشده باشید.

کلاه های مورد استفاده خدمه پروازی اغلب برای نمایش عمومی استفاده می شوند و آن ها می توانند زمانی که در حین پرواز هستند آن را از سر خود بردارند. دفعه دیگری که با این ایرلاین پرواز کردید در هنگامی که یک قهوه سفارش می دهید به جنس پارچه های کت های خدمه توجه نمایید تا راه راه های قهوه ای شکلاتی روی لباس های ان ها را مشاهده نمایید.

هواپیمایی هاینان

لباس مهمانداران هواپیمایی هاینان از مد روز جلوتر می باشد به طوری که آخرین لباس های این خطوط هوایی در هفته مد پاریس در سال ۲۰۱۷ به نمایش گذاشته شده و نظر بسیاری را به سوی خود جلب کرد. این لباس ها توسط طراح چینی به نام لارنس سوز که یکی از هنرمندان بزرگ این صنعت می باشد طراحی شده است.

او معمولا لباس های ستاره های فیلم ها و همچنین لباس هایی که برای فرش قرمز مورد استفاده قرار می گیرد را طراحی می کند اما این بار ایده ها و مهارت های خود را به هواپیمایی هاینان آورده است. با نقاشی های ابریشمی و الگوهای چینی سنتی با قاطعیت می توان گفت که لباس مهمانداران هواپیمایی هاینان یکی از بهترین ها می باشد. 

هواپیمایی هاینان

هواپیمایی سنگاپور 

در این هواپیمایی شما می بایست تصور این را داشته باشید که یونیفرم شما سرتاپا بالمین خواهد بود. این یک سطح لوکس از لباس مهمانداران هواپیما می باشد که توسط خدمه هواپیمایی سنگاپور به صورت روزمره تجربه می شود. پیر بالمین که یکی از طراحان برجسته این صنعت می باشد، لباس های خدمه پروازی هواپیمایی سنگاپور را تحت عنوان پروژه ای به نام دختر سنگاپور طراحی کرده است.

نام تجاری بالمین به دلیل الگوهای پیچیده ان شناخته شده است و این دقیقا همان چیزی است که در این لباس ها مشاهده خواهید کرد. این لباس ها از رنگ های سنتی سنگاپور و همچنین اشکالی مانند انگور و کاشی در آن استفاده شده است. دستبندهای نقره ای و جواهرات این خدمه پروازی در یک نگاه ایده مدرن از آن ها را به ذهن می آورد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *