کرواسی | Croatia

پایتخت:
زبان رسمی: کرواتی (هِرواتی)
جمعیت: ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر
واحد پول: کونا (HRK)
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

کرواسی ، کشوری است که در شرق قاره‌ی اروپا، در منطقه‌ی بالکان قراردارد. این سرزمین، مملو از آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است و امروزه به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شده است.

بناهای تاریخی در این کشور نشان از زندگی مردم در قرون وسطی دارد. زاگرب پایتخت این کشور است. کرواسی دارای وسعتی برابر با ۵۶ هزار و ۵۹۴ کیلومتر مربع است که جمعیتی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

مرزهای این کشور را از شمال، کشورهای اسلوونی و مجارستان، در جنوب مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک و از شرق صربستان و بوسنی و هرزگوین تشکیل می‌دهد.

آب و هوای کرواسی در بیشتر نقاط، مدیترانه‌ای است. پس از زاگرب، پولا، اسپلیت، واراژدین و اوسییک وسیع‌ترین شهرهای این کشور به شمار می‌رود.

بیشتر مردم کرواسی، کروات هستند. آن‌ها به زبان کرواتی صحبت و از واحد پول کونا در معاملات خود، استفاده می‌کنند.

در این سرزمین علاوه بر آثار تاریخی معماری فوق‌العاده‌ای که در بناها و ساختمان‌های بر جای مانده از گذشتگان مشاهده می‌شود، می‌توان شاهد طبیعت بکر، سواحل آرام و دیدنی و مناطق باشکوهی بود که باعث محبوبیت این سرزمین در بین گردشگرهای خارجی شده است. دریاچه‌ی پلیتوایس و پارک ملی، از جمله جاذبه‌های گردشگری کرواسی است.

این فضای زیبا و خارق‌العاده محل بازدید بسیاری از توریست‌های سراسر جهان است. ساحل زلاتنی رَت، حیرت‌انگیز، زیبا، چشم‌نواز و جالب که طبق جهت وزش باد، تغییر شکل می‌دهد و پدیده‌ای منحصربه‌فرد را بوجود می‌آورد. شاخ طلایی نام دیگر این دریاچه است.

زاگرب، معروف به شهر موزه‌ها، پایتخت کشور کرواسی است که به سه بخش گرونجی گراد، دونجی گراد و زاگرب جدید تقسیم می‌شود. این شهر به دلیل حضور بناها و ساختمان‌های تاریخی و ارزشمند، مقصد اصلی گردشگرها از سراسر جهان است.

در پایتخت کرواسی، مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری، بخش تاریخی شهر موسوم به Gornji Grad است. در این منطقه آثار تاریخی متعددی وجود دارد؛ از جمله کلیسای جامعی با نمای نئوگوتیک که دو برج دارد. برج Lotrščak متعلق به قرن سیزدهم از دیگر جاذبه‌های این منطقه است که از فراز آن می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از شهر را ببینید. در این منطقه حتما از موزه‌ی مشهور و محبوب روابط شکست خورده دیدن کنید.

اسپلیت، بعد از زاگرب بزرگ‌ترین شهر کرواسی است که در میان دیواره‌های رومی کاخ دیولکسیان گسترش یافته است. این شهر، مشرف به دریای آدریاتیک توسط امپراتور رومی دیوکلسیان ساخته شده است. این شهر قدیمی یک میدان و ۴ دروازه‌ی باشکوه دارد. سه دروازه از این ۴ دروازه رو به زمین و یکی از آنها به سمت دریا باز می‌شود. درون دیواره‌های این شهر قدیمی و باشکوه، جاذبه‌های زیادی برای تماشا وجود دارد، یکی از آنها کلیسای جامع سنت دومینوس است که یک برج کلیسا دارد. بخش قدیمی شهر فقط مخصوص عابران پیاده است و به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است.

دوبروونیک زیباترین و مشهورترین شهرهای توریستی کرواسی است. بخش‌های تاریخی این شهر با دیوارهای دفاعی قرون وسطایی به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است. تورهای پیاده‌روی و گشت‌و‌گذار در میان برج و باروها از پرطرفدارترین تورهای دوبروونیک است. هیچ راهی بهتر از پیاده‌روی برای دیدن این آثار تاریخی زیبا نیست. از بالای دیوارهای دفاعی می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از بام‌های خانه‌های قدیمی این محله‌ی زیبا و منظره‌ی درخشانی از تلالو آب‌های دریای آدریاتیک دیدن کنید.

‌بسیاری از گردشگران به شوق تماشای جزایر زیبای دالماسی به کرواسی سفر می‌کنند. یکی از مشهورترین شهرهای این منطقه، شهر خوار است. امروزه تعدادی از بهترین هتل‌های کرواسی و بهترین رستوران‌های غذای دریایی در این منطقه قرار دارد. بخش‌های قدیمی این شهر که ماشین‌ها اجازه‌ی ورود ندارند، میدان‌های وسیعی دارد که یک کلیسای جامع قرن شانزدهمی مشرف به آن قرار گرفته‌ است. یک بندر ماهیگیری زیبا و یک قلعه بر فراز تپه، زینت‌بخش این شهر زیباست. گردشگران به شوق لذت بردن از ساحل و ورزش‌های آبی و انجام تفریحاتی چون قایق‌سواری به این شهر که محبوب سلبریتی‌هاست سفر می‌کنند. این شهر از طریق فرابر و از شهر اسپلیت قابل دسترسی است.

شهر تاریخی Korčula  در جزیره‌ی Korčula در جنوب دالماسی در یک شبه‌جزیره‌ی کوچک قرار دارد. برج‌ها و دیوارهای قرون وسطایی، اطراف آن را در بر گرفته‌اند. ورود ماشین به این منطقه ممنوع است. خیابان‌ها و کوچه‌های سنگی این شهر زیبا، طرح چپ و راست دارند تا در برابر وزش باد حفظ شوند. این شهر پر از بناهای سنگی قدیمی است که اصلی‌ترین آن خانه‌ی مارکو پولو است که می‌گویند محل تولد این جهانگرد در قرن سیزدهم بوده است. یک رقص محلی هم به نام رقص شمشیر moreška، شب‌های تابستان، خارج از دیوارهای شهر برای گردشگران اجرا می‌شود. هر روز از اسپلیت با کاتامرن می‌توانید به این شهر سفر کنید. از دوبروونیک هم فقط تابستان‌ها به این منطقه سرویس وجود دارد.

هوار، جزیره‌ای زیبا و منحصربه‌فرد که به ملکه‌ی دالماسی نیز شهرت دارد، منطقه‌ای شگفت‌انگیز است که گردشگرهای بسیاری برای بازدید از آن، به این منطقه سفر می‌کنند.

پولا، بندری بزرگ و زیبا است که از گذشته‌ی فرهنگی بسیار غنی برخوردار است. حضور بناهای متعلق به معماری روم باستان از ویژگی‌های این شهر است که توریست‌های زیادی را مجذوب خود می‌کند. مجموعه‌های توریستی بسیاری در این شهر وجود دارد که هر سال نزدیک به ۵۰ هزار توریست را به بازدید از خود، فرا می‌خواند.

شبه‌جزیره‌ی کورناتی در محدوده‌ای به طول ۳۵ کیلومتر و عرض ۱۳ کیلومتر قرار گرفته است. این شبه‌جزیره بیش از ۸۰ جزیره‌ی کوچک را در بر گرفته است. این جزیره‌ها به خاطر سنگلاخی و خشک بودن خالی از سکنه هستند. البته کلبه‌های سنگی کوچکی در این جزیره‌ها وجود دارد که مورد استفاده‌ی ماهیگیران و چوپانان قرار می‌گرفته است. این کلبه‌ها امروزه به عنوان اقامتگاه‌های تفریحی و رستوران‌های غذای دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین راه برای گشتن در این جزیره‌ها، استفاده از قایق‌های خصوصی است. برای بازدید از این پارک می‌توانید از شهرهای Zadar و Šibenik سفرهای یک روزه ترتیب دهید.

بخش تاریخی زادار که یک منطقه‌ی بدون ماشین استَ در یک شبه‌جزیره‌ی کوچک ساخته شده است. مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر، کلیساهای رمانسک هستند که بین قرن نهم تا سیزدهم ساخته شده‌اند. تزیینات طلایی و دیدنی و نقاشی‌های زيبا، در و دیوارهای این کلیساهای دیدنی را زینت داده‌اند. از میان کلیساهای این شهر حتما کلیسای قرن نهمی سنت دوناتوس (St. Donatus) با معماری پیس رمانسک و کلیسای قرن یازدهمی سنت ماری را ببینید. دو کلیسا هم متعلق به قرن دوازدهم هستند؛ کلیسای جامع آناستازیا و کلیسای Chrysogonus. از دیگر جاذبه‌های مهم می‌توان به موزه‌ی شیشه‌های باستانی اشاره کرد.

پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری کرواسی، پارک ملی پلیتویک است. تپه‌های جنگلی زیبا، ۱۶ دریاچه‌ی زمردین و آبشارهای متعددی که این دریاچه‌ها را به هم پیوند داده‌اند، دست به دست هم داده‌اند تا زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی دنیا را ایجاد کنند. مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی و پل‌های چوبی در سراسر این پارک کشیده شده است. بلیط ورودی این پارک ملی، شامل قایق‌سواری در این دریاچه‌ها هم می‌شود. به لطف پوشش گیاهی انبوه و فضای سرسبز و طبیعت بی‌نظیر پارک، این پارک به بهشتی برای حیوانات وحشی تبدیل شده است از جمله گرگ و خرس. البته این حیوانات معمولا از انسان‌ها فاصله می‌گیرند و احتمال اینکه بتوانید آنها را ببینید، ضعیف است. انواع جغد و عقاب و شاهین هم در این پارک پیدا می‌شود. 

یکی از سواحل کرواسی که بسیار زیباست و تصاویر زیبای آن را همه جا دیده‌اید،  ساحل  Zlatni Rat به معنای «شاخ طلایی» است. در این منطقه یک زبانه‌ی ساحلی با ظاهری متفاوت وجود دارد که ۵۰۰ متر ارتفاع دارد. با توجه به بادهای محلی و جریان‌های دریا، این زبانه‌ی ماسه‌ای از فصلی به فصل دیگر، ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند. مجموعه‌ای از درختان سرسبز کاج که کوه Vidova Gora مشرف به آنها واقع شده، پس‌زمینه‌ی زیبای این زبانه‌ی ساحلی را تشکیل می‌دهند. این منطقه تابستان‌ها میزبان هزاران گردشگری است که چتر و صندلی خود را برپا می‌کنند و در ساحل از آفتاب لذت می‌برند. از ماه ژوئن تا اکتبر دمای آب دریا به اندازه‌ای گرم هست که گردشگران بتوانند شنا کنند. جاذبه‌های دیگری هم در این ساحل وجود دارد از جمله انواع ورزش‌های آبی مثل قایق‌رانی با کایاک و قایق پارویی. علاوه بر این، این ساحل یکی از محبوب‌ترین مقصدهای کرواسی برای موج‌سواری است. از طریق فرابر و کاتامرن  (قایق دوبدنه) می‌توانید خود را از اسپلیت به این ساحل برسانید.

 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها