زاگرب

Zagreb

درباره شهر

زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. این شهر در شمال غربی کرواسی و امتداد رود ساوا(Sava) در دامنه های جنوبی کوهستان مدونیچا (Medvednica mountain) واقع شده است.این شهر در ارتفاع 122 متری (400 فوت) بالاتر از سطح دریا قرار دارد. جمعیت آن نیز بر اساس آمار سال 2018 میلادی 809،932 نفر بوده که تقریبا یک چهارم جمعیت کل کرواسی را تشکیل می دهد.این شهر دارای تاریخی غنی است که به دوره رومی ها برمی گردد. قدیمی ترین بخش مسکونی این شهر در مجاورت Roman Andautonia قدیم و Ščitarjevo امروز است.

وجه تسمیه

ریشه تاریخی نام زاگرب تقریبا نامشخص است.برای اولین بار این شهر در سال 1852 به این نام خوانده شده است. اما از قرن 12 میلادی به عنوان اسقف اعظم زاگرب استفاده شده و از قرن هفدهم به طور گسترده از نام این شهر استفاده شده است.

پیشینه تاریخی

برای اولین بار نیز نام این شهر در یک منشور توسط اسقف اعظم افلاطون، Felician ثبت شده است، که در سال 1134 به عنوان Zagrabiensem episcopatum نامگذاری شده که نام قدیم تر Zagrab است. زاگرب در کرواسی مدرن نیز اولین بار توسط نیکلاس سانسون در نقشه 1689 ثبت شده است. یک فرم حتی بزرگتر در Zabrag مجارستانی (که از 1200 متر و تا قرن 18 استفاده می شود) منعکس می شود.

در سال 1242 این شهر ، شهر آزاد سلطنتی بود. در 1851 نیز اولین شهردار آن بنام anko Kamauf برگزیده شد. این شهر دارای 17 بخش شهری بوده و در بخش اداری کشور نیز دارای موقعیت ویژه ای است . بیشتر بخش های شهر در حاشیه رود ساوا هستند درحالیکه بخش های شمالی و شمال شرقی شهر مانند Podsljeme و Sesvete در دامنه کوهستان Medvednica قرار دارند. در مجموع موقعیت جغرافیایی شهر متنوع است.

این نام ممکن است از کلمه *grębъ در زبان Proto-Slavic به معنی تپه یا صعود برگرفته شده باشد که پس از بازسازی به *Zagrębъ تغییر کرده و بر گرفته از شهر Agram آلمان است.

جاذبه‌های دیدنی زاگرب

کلیسای جامع

این کلیسا یکی از نمادهای زاگرب و از مهم‌ترین اثار تاریخی شهر است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید. این شاهکار معماری یکی از نمادین‌ترین و دیدنی‌ترین بناهای زاگرب است. زیبایی خیره‌کننده‌ کلیسا از یک زلزله جان سالم به در برده و بارها مرمت و بازسازی شده است تا در نهایت به یک بنای نئوگوتیک تبدیل شده است.

موزه روابط شکست خورده

زاگرب یک شهر خلاقانه و سرزنده است. یکی از بهترین نمونه‌های این خلاقیت و نوآوری را می‌توانید در موزه‌ی روابط شکست خورده ببینید. این موزه درست مثل نامش، یک موزه‌ی جالب و دیدنی است. نامی که به درستی انتخاب شده و تمرکز اصلی موزه را نشان می‌دهد. در این موزه، صدها وسیله‌ی شخصی نگهداری می‌شود که هر کدام داستانی از عشق و روابط شکست خورده از سراسر دنیا را روایت می‌کنند. یک نمایش غیرمعمول از یادگاری‌های به جا مانده از داستان‌های عاشقانه‌ای که به سرانجام نرسیده‌اند.

میدان کینگ تومیسلاو

بزرگترین میدان زاگرب به افتخار اولین پادشاه کرواسی نام‌گذاری شده است؛ میدانی که بدون شک توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. این میدان در مقابل ایستگاه قطار مرکزی قرار دارد بنابراین کسانی که با قطار به زاگرب سفر می‌کنند، این میدان اولین جاذبه‌ی شهر است که از نزدیک می‌بینند. تندیس زیبای پادشاه و عمارت Art Pavilion از دیدنی‌ترین بخش‌های این میدان است.

مشخصات شهر

کشور: کرواسی

موقعیت