بلغارستان

درباره کشور

در جنوب شرقی اروپا در سواحل دریای سیاه کشوری واقع شده که به جمهوری بلغارستان معروف است. پایتخت این کشور که مردمش بیشتر بلغاری تبار و بقیه ترک و کولی هستند شهر صوفیه می‌باشد. این کشور سکولار عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و نیز عضو اتحادیه اروپاست. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور پرداخته است.

معرفی بلغارستان

بلغارستان در بین کشورهای جهان بیشترین رشد منفی جمعیت را داشته است به‌این معنی که سالانه 1 درصد از میزان جمعیت آن کاسته می‌شود. این کشور چهاردهمین کشور بزرگ اروپاست و مردم آن به زبان بلغاری صحبت می‌کنند و هرچند که دین رسمی آن سکولار است اما مسیحیت ارتدوکس به‌عنوان دین سنتی کشور مورد پذیرش است. همچنین 10 درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و با این وجود تنها 11،8 درصد از مردم آن بی‌دین هستند.

جغرافیا

مساحت بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع است. این کشور در شمال خود با جمهوری رومانی 608 کیلومتر مربع مرز مشترک دارد. جمهوری پیشین یوگسلاوی (صربستان و مقدونیه فعلی) در غرب با این کشور همسایه است. در جنوب خود با یونان و ترکیه همجوار شده و در شرق خود به دریای سیاه متصل می‌شود. دارای دو رشته کوه مهم بالکان در شمال و ردوپیه در غرب و جنوب خود است.

آب و هوا

این کشور دارای چند اقلیم متفاوت در مناطق مختلف خود است. در شمال زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم دارد. در جنوب شرقی آن آب و هوای مدیترانه‌ای حکمفرماست. نواحی ساحلی دریای سیاه از آب و هوای معتدل و مرطوب برخوردار است ولی در کل آب و هوای سرد و کوهستانی در این منطقه جریان دارد.

گردشگری

بناهای تاریخی معروف بلغارستان کلیسای بویانا و کلیسای هاگیا صوفیا است. منطقه تاریخی پرپریکون، کلیسای جامع الکساندر نفسکی قدیس، گورستان بارستانی وارنا از جمله ابنیه باستانی و تاریخی آن است. همچنین بندر وارنا که از زیباترین و مهمترین بنادر این کشور است با منطقه ساحلی گلدن سندز در سواحل دریای سیاه از جمله شهرهای توریستی معروف آن به‌شمار می‌رود.

مشخصات کشور

قاره: اروپا