وارنا | Varna

مشخصات شاخص

کشور: بلغارستان
جمعیت: ۳۳۴٬۴۶۶
پیش شماره تلفن: ۵۲(۳۵۹)+
ساعت:

شرح

وارنا، مرکز استان وارنا در کشور بلغارستان است. این شهر سومین شهر بزرگ بلغارستان پس از سوفیا و پلوودیو است که نقش مهمترین بندر این کشور را نیز دارد. این بندر زیبا که در بخش شرقی بلغارستان قرار گرفته، در کرانه دریای سیاه و در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا به این شهر ساحلی زیبای سفر کنیم.

معرفی شهر وارنا

قدمت این شهر تاریخی به 7 قرن پیش از میلادی مسیح برمی‌گردد. نام قدیم آن در طی سال‌های 1949 تا 1956 استالین بوده و اودسوس اولین شهری بود که در این منطقه ساخته شد و متعلق به یونان باستان بود. در قرن 6 میلادی برای اولین بار این منطقه با نام وارنا شناخته شد. این نام نیز از دریاچه‌ای به همین نام که در نزدیکی آن وجود دارد گرفته شده است. 

اقتصاد

هرچند اقتصاد اصلی مردم این ناحیه وابسته به گرشگری است ولی مردم آن از هر شگردی برای کسب درآمد بهره می‌برند. از اجاره دادن سایه‌بان و تخت در حاشیه ساحل گرفته تا اجاره موتور سیکلت و حتی دوچرخه و اسب‌ها کوتاه قد از جمله این شگردها است. در بازارچه‌های اطراف این منطقهٔ ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار بگیرند و عکس یادگاری بیندازند. این شهر سالانه به‌طور میانگین پذیرای 3 میلیون گردشگر است.

جغرافیا

این شهر ساحلی زیبا در سمت شمال خود در 45 کیلومتری شهر دوبریخ، از سمت غرب در 80 کیلومتری شومن و از جنوب غربی خود در 145 کیلومتری شهر بورگاس قرار گرفته است. همچنین از سمت شمال 470 کیلومتر از شهر صوفیه پایتخت بلغارستان فاصله دارد. از سمت شرق نیز در سواحل دریای سیاه قرار گرفته که دارای 20 کیلومتر ساحل شنی داغ و طلایی و زیباست.

آب و هوا 

اقلیم این شهر ساحلی زیبا تحت تاثیر از دریای سیاه گرم و مرطوب و شرجی است. در روزهای گرم سال میانگین دمای آن 29 درجه و در روزهای سرد 8 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. حداکثر دمای ثبت شده برای آن در ماه اوت و 31 درجه سانتی‌گراد بوده است.

 

هتل‌ها

دیدنی‌ها