بلژیک | Belgium

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسوی، هلندی، آلمانی
جمعیت: ۱۰٬۵۸۴٬۵۳۴
واحد پول: یورو

شرح

بلژیک، کشوری در غرب قاره اروپا که بیشتر با نام رسمی پادشاهی بلژیک شناخته می‌شود. این کشور جزء کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد و نوع حکومت آن مشروطه سلطنتی است. پادشاه فعلی بلژیک، شاه فیلیپ است و نخست وزیر وی شارل میشل که جوانترین نخست وزیر این کشور نیز محسوب می‌شود. پایتخت آن بروکسل است. همانند هلند و لوکزامبورگ در مناطق فروبوم (سرزمین پست) قرار گرفته که همراه این دو کشور اتحادیه بِنِلوکس را تشکیل می‌دهند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور می‌پردازد.

معرفی بلژیک

نام بلژیک از اصطلاح ” گاولیا بلژیکا ” گرفته شده که برای بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شده و خود از نام لاتین گروهی از قبایل سلت که قبلیه بلژها نام داشتند گرفته شده است. هرچند زبان هلندی و فرانسوی دو زبان رسمی این کشور هستند(تقریبا 60% به زیبان هلندی و 40% به زبان فرانوسی مکالمه می‌کنند) اما در مناطق شرق کشور مردم به زبان آلمانی (حدود 1%) نیز صحبت می‌کنند. این کشور تا قرن هفدهم از نظر بازرگانی و فرهنگی پر رونق به شمار می‌رفت اما از سده شانزدهم تا انقلاب بلژیک و جدایی آن از هلند محل جنگ‌های فراوانی بین قدرت‌های اروپایی بود بطوریکه به میدان جنگ اروپا معروف شده بود.

اقتصاد

اقتصاد این کشور وابستگی شدیدی به بازرگانی خارجی به‌خصوص کالاهای ارزش افزوده دارد. تولیدات غذایی، ماشین آلات، الماس خام، نفت خام و تولیدات نفتی، مواد شیمیایی، لباس و لوازم و بافتنی‌ها از جمله کالاهای وارداتی این کشور می‌باشند. اتومبیل، غذا و تولیدات غذایی، آهن و فولاد، الماس پرداخته، منسوجات، پلاستیک، تولیدات نفتی و فلزات غیر آهنی عمده‌ترین کالاهای صادراتی آن محسوب می‌شوند. همچنین بازار تجاری مشترک با گمرک و واحد پول یکسان با لوکزامبورگ دارد تحت عنوان اتحادیه اقتصادی بلژیک لوکزامبورگ از سال 1922 فعالیت می‌نماید.

جغرافیا

این کشور که از شمال غربی با دریای شمال همجوار گشته، در جنوب با فرانسه، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ همسایه می‌باشد. و نیز در شرق به آلمان و در شمال به هلند متصل شده است. همچنین از میانه‌های این کشور خط جدایی فرهنگ ژرمن‌ها از رومی زبانان می‌گذرد. همچنین این کشور با 30528 کیلومتر مربع مساحتی کمابیش به اندازه ارمنستان دارد.

آب و هوا

آب و هوای معتدل دریایی همراه با بارش فراوان باران در تمامی فصول از مشخصه‌های آب و هوای بلژیک است. 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها