بروکسل

Brussels

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱،۰۰۰،۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲(۳۲)+
ساعت:

شرح

بروکسل، مشتق شده از واژه‌ای هلندی به‌ معنی کلبه مرداب است. این شهر که پایتخت کشور بلژیک است، مقر اصلی بسیاری از نهادهای اتحادیه اروپا نیز می‌باشد. البته شهر بروکسل با منطقه شهری آن متفاوت است و این شهر، بزرگترین شهر منطقه بروکسل است. جمعیت خود شهر در حدود 140 هزار نفر تخمین زده شده در حالیکه جمعیت منطقه کلانشهری آن در حدود 2 میلیون 100 هزار نفر تا 2 میلیون و 700 هزار نفر گفته می‌شود. این منطقه پایتختی از 3 ناحیه فدرال بلژیک، والونی و فلاندر تشکیل شده است. همراه ایلیا گشت شوید تا این شهر چند ملیتی را بیشتر بشناسیم

معرفی بروکسل

در توضیح مناطق سه‌گانه بروکسل در بلژیک ابتدا باید این‌را توضیح دهیم که مردم این کشور سه ملیت متفاوت دارند. کسانی که فرانسوی صحبت می‌کنند و در منطقه والونی یعنی جنوب بلژیک زندگی می‌کنند و اداره آنها به دست گروه فرانسوی زبان است. کسانی که هلندی صحبت می‌کنند و در منطقه فلاندر یعنی قسمت شمالی بلژیک مستقر شده و اداره آنها به دست گروه فلاندرهاست و نهایتا دولت فدرال بلژیک که در شهر بروکسل استقرار یافته است. بدین ترتیب منطقه کلانشهری بروکسل دارای سه ناحیه جداگانه شده و شهر بروکسل مرکز آنها می‌شود. بنابراین، این منطقه رسما دو زبانه است. 

آب و هوا

موضوع جالب توجهی که در مورد این شهر وجود دارد شرایطی اقلیمی آن است. در واقع هیچ‌گونه سرمای شدیدی در این شهر وجود ندارد. میزان بارش برف آن بسیار محدود است و آب و هوای معتدل بسیار خوبی حتی در فصول سرد نیز در این منطقه حکمفرماست و فقط بارش نم نم باران است که هیجان سفر به این شهر را نیز بیشتر می‌کند. 

گردشگری 

مهمترین جاذبه توریستی این شهر میدان مرکزی آن معروف به گراند پالاس می‌باشد که خانه‌های آن از قرن هفدهم به یادگار مانده است. موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک، قصر سلطنتی لاکن و قصر سلطنتی بروکسل، کلیساهای متعدد مثل کلیسای سنت میشل، خیابان لوییس و حتی مجسمه معروف مانکن از دیگر جذابه‌های توریستی این شهر به شمار می‌روند.

هتل‌ها

دیدنی‌ها