Azerbaijan

جمهوری آذربایجان

Azerbaijan
پایتخت:
زبان رسمی: ترکی آذربایجانی
جمعیت: ۹۶۰۰۰۰۰
واحد پول: منات (AZN)

شرح

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز است. این کشور با ایران از جنوب، با ارمنستان و ترکیه در غرب و با گرجستان و روسیه در شمال همسایه است. این کشور ده میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت آن ها مسلمان هستند. در گذشته این کشور جزئی از خاک ایران بوده و در منابع تاریخی نام آن «آران» است.

معرفی جمهوری آذربایجان

این کشور یکی از چهار کشور شیعه مذهب دنیاست که آذری‌ها اکثریت مردم آن را تشکیل می‌دهند البته در منطقه قره‌باغ، اکثریت جمعیت مربوط یه ارامنه است.

تاریخ

این کشور تا زمان حکومت سلسله قاجار جزئی از خاک ایران محسوب می‌شد اما طی عهدنامه گلستان و ترکمنچای به روسیه واگذار شد. جمهوری دموکراتیک آذربایجان به عنوان اولین حکومت جمهوری در میان کشورهای اسلامی در سال ۱۹۱۸ اعلام استقلال نمود اما پس از دو سال شوروی آن را تحت سلطه خود درآورد.
در سال ۱۹۹۱ سرانجام پس از فروپاشی شوروی، جمهوری آذربایجان اعلام استقلال نمود.

آب و هوا

جمهوری آذربایجان دارای آب و هوای مختلف است. شمال شرق این کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و دامنه کوههای قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوههای تالش بسیار مرطوب هستند. مناطق مرکزی دارای جلگه‌های وسیع است که توسط رود کورا و ارس تشکیل شده اند و مناطق با ارزشی برای کشاورزی می باشند.

گردشگری

ساحل دریای خزر، تنوع آب و هوایی مناطق مختلف این کشور در کنار تمدنی چندین هزارساله موجب شده تا توجه بسیاری از گردشگران به این کشور جلب شود. با تلاش‌های دولت آذربایجان، در سال ۲۰۱۰ بیش از دو و نیم میلیون گردشگر وارد این کشور شدند.

عوامل مختلفی باعث رشد ورود گردشگران خارجی به این کشور می‌شوند. فرهنگ و رسومات خاص این ناحیه شامل برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های موسیقی سنتی و کلاسیک، وجود شهرهای باستانی مانند گنجه، جنگل‌ها و کوهپایه‌های سرسبز و انبوه، سواحل دریای خزر و حمام‌های نفتی منحصربه‌فرد از جمله این عوامل هستند.

 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها