باکو

درباره شهر

پایتخت جمهوری آذربایجان بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور شهر «باکو» است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر قرار گرفته و جزو مناطق نفت‌خیز جهان به شمار می رود. با ایلیاگشت همراه شوید و این شهر زیبا را بهتر بشناسید.

معرفی باکو

پر جمعیّت‌ترین شهر منطقه قفقاز باکو است. وجود تعداد زیاد پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله تئاتر، اپرا و موسیقی، جذابیت های زیادی برای این شهر به ارمغان آورده است.

اولین میدان نفتی جهان در این شهر کشف شد که بر اهمیت آن افزود، به همین دلیل در دوران شوروی سابق مراکز و خیابان‌های مهمی در آن احداث شد. معماری شهری و ساختمان‌های باکو در دنیا کم نظیر است. خیابان‌ها و ساختمان‌های زیبا که شب ها نورپردازی زیبایی دارند، جلوه‌ای رمانتیک برای این شهر به ارمغان آورده است. در طول نوار ساحلی خزر مراکز مهم شهر احداث شده اند که پارک ساحلی بلوار یا پارک ملی نام گرفته است.

آب و هوا

میانگین دمای باکو در طول سال 14 درجه سانتی گراد است. زمستان هوا سرد و مرطوب همراه با نسیمی خنک و تابستان هوا گرم و مرطوب است. میزان گرمای فصلی باکو به دلیل نزدیکی به دریای خزر، زیاد نیست اما زمستان های باکو بسیار سرد است. هدف شما از سفر به جمهوری آذربایجان بیشتر جاذبه های توریستی و فرهنگی آن باید باشد، نه آب و هوا!

فرهنگ

فرهنگ مردم این شهر جزیی از فرهنگ کشور آذربایجان است. از آنجایی که کشور آذربایجان مدتها جزئی از ایران بوده است به همین دلیل فرهنگ مردم این کشور بسیار به ایرانیان نزدیک است. برگزاری جشن‌هایی مانند نوروز نشان‌دهنده علائق مشترک مردم این دو کشور است. موسیقی‌های محلی آذربایجانی همچون موسیقی «مقام» و «کلاسیک» هم در میان مردم بسیار محبوب است. با این وجود روز به روز فرهنگ غربی در این کشور در حال رشد است. یکی از مهم‌ترین دلایل جذب گردشگر به این کشور برپایی سالانه مسابقات و فستیوال‌های موسیقی معتبر است.

مشخصات شهر