اتریش

AUSTRIA
پایتخت: شهر وین
زبان رسمی: آلمانی (زبان رسمی)
جمعیت: ۸٬۴۱۴٬۶۳۸
واحد پول: یورو (€) (EUR)

شرح

کشور اتریش از کشورهای اروپای مرکزی و پایتخت آن شهر وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی کشور اتریش

اتریش یک کشور سرسبز و زیبا در قاره اروپا است که مهد تمدن موسیقی دنیا محسوب می‌شود. این کشور با داشتن عناصری همچون كیفیت بالای محیط زیست و فرهنگ غنی، جاذبه های زیادی برای عرضه دارد و با درهم آمیختن امنیت، امكانات خرید و گذران اوقات فراغت و استاندارد بالای زندگی از لحاظ كیفیت زندگی در مقام دوم جهان قرار دارد.

بر طبق آمار سال 2008 میلادی اتریش یكی از امن ترین كشورهای جهان است و از لحاظ رعایت امنیت حقوق فردی و مالكیت، این كشور در مقام سوم جهان قرار گرفته‌است.

نام اتریش در زبان فارسی

نام آلمانی این کشور اؤستغایش است که از دو واژه اؤستر (شرق) و رَیش (قلمرو و پادشاهی) گرفته شده است و به معنی پادشاهی شرقی است. واژه اتریش تلفظ فرانسوی (به فرانسوی: Autriche) نام این کشور است.  در گذشته در سرزمین‌های اسلامی، از جمله ایران، نام این کشور رانَمْسا (و در ایران گاه نَمْسه) بوده و در اسناد دوره قاجار و پیش از آن، واژهٔ نَمسا یا نَمسه به این کشور اطلاق می‌شده است. واژهٔ نمسا در زبان‌های عربی و ترکی و فارسی برگرفته از نام روسی آن است. هنوز هم در زبان عربی به‌جای اتریش یا همانندهای آن، از واژهٔ نَمسا استفاده می‌شود.

جغرافیا

کشور اتریش از ۹ ایالت تشکیل شده و با مساحت ۸۳٬۸۵۵ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه کشور امارات متحده عربی است. رشته کوه‌های آلپ شرقی حدود ۶۰٪ این کشور را شامل می‌شوند.

اقتصاد

این کشور در سال ۲۰۱۵ چهاردهمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی بوده است. مهمترین شریک تجاری اتریش، کشور آلمان است، این موضوع سبب شده‌ که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد کشور زیبای اتریش است.

زبان

زبان رسمی کشور اتریش، زبان آلمانی است و ۹۸٪ مردم آن به این زبان صحبت می‌کنند.

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها