شهر وین

city Vienna

مشخصات شاخص

کشور: اتریش
جمعیت: ۱٬۷۱۲٬۹۰۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۴۳+
ساعت:

شرح

شهر وین پایتخت و یکی از نه‌ استان‌ کشور اتریش است. این شهر بزرگترین شهر کشور اتریش و نهمین شهر بزرگ  اتحادیه اروپاست. همچنین سومین شهر در دنیاست که دفتر سازمان ملل متحد در آن قرار گرفته و برخی از سازمان‌های جهانی مانند اوپک، OSZE و سازمان انرژی اتمی نیز دفاتر بین‌المللی خود را در این شهر قرار داده‌اند. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر وین

در زبان فارسی، نام «ویَن» از نام آن در زبان فرانسوی (Vienne) گرفته شده‌ اما در زبان آلمانی نام این شهر «وین» (بر وزن چین) تلفظ می‌شود. تا پیش از قرن بیستم میلادی، این شهر بزرگترین شهر آلمانی زبان اروپا بود و جمعیت آن پیش از شروع جنگ جهانی اول حدود دو میلیون نفر بود.

 

جغرافیایی

شهر وین در شمال شرقی این کشور و در نزدیکی رود دانوب قرار گرفته و جمعیت آن بیش از ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر است که حدود ۷۰٬۰۰۰ نفر آن ایرانی می‌باشند.

گردشگری

وین در طول سال پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است و حدود ۷ میلیون گردشگر، سالانه از آن بازدید می‌کنند که بر اقتصاد این شهر بسیار تاثیر گذار است.

موسیقی

شهر وین پایتخت موسیقی در جهان است و زادگاه بسیاری از آهنگسازان و بزرگان موسیقی دنیا بوده است. دانشگاه دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی است. همچنین مدرسه‌ها، هنرستان‌ها و کنسرواتوارهای خصوصی موسیقی فراوان دیگری نیز به آموزش علاقه‌مندان و هنرجویان موسیقی در این شهر می‌پردازند. معروف‌ترین ارکستر دنیا، ارکستر فلارمونیک وین است که چندین نسل در آن می‌نوازند. به‌طوری‌که گاه پدر، پسر و نوه در یک شب با این ارکستر اجرا دارند و علاقه به موسیقی به صورت سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. با این ارکسترها چند موسیقی‌دان و نوازنده ایرانی نیز همکاری دارند.

آب و هوا

شهر وین دارای آب و هواي اقیانوسی است؛ بدین معنا که دمای هوا در تابستان‌ها گرم و خشک و در زمستان‌ها سرد است. در تابستان، دماي هوا به بیشتر از 25 درجه سانتی گراد نیز می رسد و در فصل زمستان نیز دماي هوا به نقطه ي انجماد می رسد. در تمام طول سال بطور مرتب باران می بارد و میانگین بارش سالانه آن 820 میلی متر است. از ماه دسامبر تا فوریه بارش اغلب بصورت برف اتفاق می افتد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها