ارمنستان

ارمنستان | Armenia

پایتخت: ایروان
زبان رسمی: ارمنی
جمعیت: ۳،۰۰۰،۰۰۰
واحد پول: درام (AMD)

شرح

ارمنستان | Armenia

کشور ارمنستان که نام رسمی‌اش جمهوری ارمنستان می باشد، در قفقاز جنوبی قرار گرفته است.پایتخت این کشور شهر ایروان  است. این کشور از جنوب با ایران و نخجوان، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و از غرب با ترکیه همسایه است.

معرفی ارمنستان

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک است که در گذر زمان با اضافه شدن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر پیدا کرد.
این نام سنتی از نام یکی از نوادگان نوح پیامبر (هایک) که بنیان گذار افسانه ‌ای ارمنستان است،گرفته شده‌ است. بر اساس نوشتهٔ تاریخ نویسان ارمنی، در سال 2492 قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان نهاد.

تاریخچه :


ارمنستان در گذشته یک کشور پادشاهی قدرتمند و با فرهنگی پر مایه بود که حتی زمانی همه سرزمین های میان دریای سیاه و خزر را تحت سلطه خود درآورده بود. جالب است بدانید مردم ارمنستان در گذشته زرتشتی مزدا پرست بودند که البته با شاخه زرتشتی زروانی ساسانیان متفاوت است.  در سال 301 میلادی و دوازده سال پیش از امپراطوری روم، ارمنستان اولین کشوری بود که دین رسمی کشور را مسیحیت قرار داد. در سال 428 میلادی و پس از فروپاشی پادشاهی ارمنستان، این منطقه به ایران پیوست.
این کشور مدتی طولای جزئی از خاک ایران بوده ‌است به همین دلیل اشتراکات فرهنگی زیادی با کشور عزیزمان ایران دارد. در پی عهدنامه ترکمانچای در سال 1828 میلادی، ارمنستان رسماً از ایران جدا شد و به روسیه پیوست. این کشور در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال نمود.


اقتصاد :


در این کشور اراضی حاصلخیز و قابل کشت  محدودند. پرورش دام در نواحی کوهستانی رایج است. ساخت ماشین آلات، منسوجات و صنایع شیمیایی صنایع مهم این کشور می باشند.
واردات آن گاز طبیعی، نفت و دخانیات می باشد. صادرات شامل الماس، مواد معدنی، مواد غذایی و انرژی است.
بین ایران و ارمنستان مناسبات نزدیکی برقرار است که باعث شده داد و ستد های اقتصادی بسیاری بین این دو کشور انجام شود.

آب و هوا :

کشور ارمنستان در شمال منطقهٔ معتدل قرار گرفته است و با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی و پایین بودن میزان بارندگی این کشور، دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است. تغییرات آب و هوا، بسیار زیاد و قابل ملاحظه است. زمستان ها معمولا زیاد سرد نیست اما تابستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است البته به غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند. میزان بارندگی در این کشور چندان چشم‌گیر نیست.

 

 

شرح

روند صدور ویزا در مرز ارمنستان با توجه به تعداد مسافرین متغیر است. اگر با اتوبوس به ارمنستان سفر نموده اید میبایست تا صدور ویزا برای آخرین نفر از همسفران منتظر بمانید که اندکی طولانی است. اما اگر به تنهایی سفر کرده یا با خودروی شخصی مسافرت می نمایید این روند اندکی کوتاه تراست. اگر به تنهایی و بدون خودروی شخصی مسافرت نموده اید پس از صدور ویزا ارمنستان می توانید اندکی دورتر از ساختمانهای گمرک و مرزبانی با خودروهای مسافر بر به سوی ایروان حرکت نمایید که با توجه به حضور در کشوری خارجی و عدم آشنایی با مسیر، احتیاط در استفاده از این روش و انتخاب خودروی مسافربر ضروری است.

ضمنا در صورتی که با خودروی شخصی سفر می نمایید می بایست علاوه بر هزینه صدور  ویزای ارمنستان هزینه های دیگری نیز بابت بیمه و عوارض ورود به کشور ارمنستان و .. نیز پرداخت نمایید.
لازم به ذکر است که امکان دریافت ویزا در فرودگاه ایروان برای اتباع ایران فراهم می باشد که هزینه ای معادل هزینه دریافت ویزا از سفارت ارمنستان در تهران را داراست.

به طور کلی بهترین روش اخذ ویزا بسته به موقعیت و شرایط شما متغیر است اما توصیه کلی ما این است که در ایام شلوغ ( مانند عید نوروز) جهت پیشگیری از اتلاف وقت طولانی در مرز یا فرودگاه پیشاپیش ویزای خود را از سفارت ارمنستان تهیه فرمایید. ضمنا به خاطر داشته باشید که جهت دریافت ویزا از طریق سفارت، علاوه بر مدارک شناسایی به همراه داشتن دو قطعه عکس نیز الزامی است.

برای دریافت  ویزای ارمنستان از سفارت ارمنستان در تهران باید به آدرس ذیل مراجعه نمائید

تهران، خیابان انقلاب، خیابان رازی، خیابان شهریار، پلاک ۱

زمان مراجعه به سفارت:
یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته (جمعه و شنبه سفارت تعطیل است)
ساعت ۹:۰۰ صبح لغایت ۱۲:۰۰ ظهر
مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کشور ارمنستان

اصل گذرنامه
یک نسخه کپی از صفحه اصلی گذرنامه
یک قطعه عکس ۳*۴ رنگی زمینه سفید
فرم ویزای تکمیل شده (فرم خام توسط سفارت تحویل شما میگردد)

ویزای صادر شده بعد از سه روز کاری تحویل شما میگردد.

لازم به ذکر است که معمولا در ایام عادی(به غیر از اسفند ماه) سفارت ارمنستان خلوت بوده و تحویل و دریافت مدارک در سریعترین زمان ممکن انجام میگیرد.