ارمنستان

کشور ارمنستان | Armenia

پایتخت:
زبان رسمی: ارمنی
جمعیت: ۳،۰۰۰،۰۰۰
واحد پول: درام (AMD)

شرح

کشور ارمنستان که نام رسمی‌اش جمهوری ارمنستان می باشد، در قفقاز جنوبی قرار گرفته است.پایتخت این کشور شهر ایروان  است. این کشور از جنوب با ایران و نخجوان، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و از غرب با ترکیه همسایه است.

معرفی ارمنستان

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک است که در گذر زمان با اضافه شدن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر پیدا کرد.
این نام سنتی از نام یکی از نوادگان نوح پیامبر (هایک) که بنیان گذار افسانه ‌ای ارمنستان است،گرفته شده‌ است. بر اساس نوشتهٔ تاریخ نویسان ارمنی، در سال 2492 قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان نهاد.

پایتخت این کشور، شهر ایروان و زبان رسمی آن ارمنی است.ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومترمربع مساحت و حدود ۳٬۰۱۸٬۸۵۴ میلیون نفر جمعیت دارد و تا پیش از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، از مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می‌شد.ارمنستان نخستین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن، «کلیسای حواری ارمنی»کاملاً خودمختار و متفاوت با کلیساهای دیگر در جهان است.

تاریخ ارمنستان:

دیدگاه نخست درباره پیدایش این کشور چنین است که این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی «قوم آرمن» با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند: هوری، اورارتویی، لوویان و هایاسا به‌وجود آمده‌است.بر پایه دیدگاه دیگر ارمنیان از آغاز در وطن اصلی خود فلات ارمنستان می‌زیستند اما از ادغام اقوام گوناگون پدید آمده‌اند. ارمنیان خود را «های» و کشورشان را هایک یا «هایاستان» می‌نامند.

ارمنستان در گذشته یک کشور پادشاهی قدرتمند و با فرهنگی پر مایه بود که حتی زمانی همه سرزمین های میان دریای سیاه و خزر را تحت سلطه خود درآورده بود. جالب است بدانید مردم ارمنستان در گذشته زرتشتی مزدا پرست بودند که البته با شاخه زرتشتی زروانی ساسانیان متفاوت است. 

بهترین زمان سفر به ایروان

در سال 301 میلادی و دوازده سال پیش از امپراطوری روم، ارمنستان اولین کشوری بود که دین رسمی کشور را مسیحیت قرار داد. در سال 428 میلادی و پس از فروپاشی پادشاهی ارمنستان، این منطقه به ایران پیوست.
این کشور مدتی طولای جزئی از خاک ایران بوده ‌است به همین دلیل اشتراکات فرهنگی زیادی با کشور عزیزمان ایران دارد. در پی عهدنامه ترکمانچای در سال 1828 میلادی، ارمنستان رسماً از ایران جدا شد و به روسیه پیوست. این کشور در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال نمود.

بررسی وضعیت اقتصادی ارمنستان

در این کشور اراضی حاصلخیز و قابل کشت  محدود است در نتیجه کشاورزی رونق زیادی ندارد اما پرورش دام در نواحی کوهستانی رایج است. ساخت ماشین آلات، منسوجات و صنایع شیمیایی صنایع مهم این کشور می باشند.
واردات اصلی این کشور، گاز طبیعی، نفت و دخانیات می باشد. و صادرات آن شامل الماس، مواد معدنی، مواد غذایی و انرژی است.
بین ایران و ارمنستان مناسبات نزدیکی برقرار است که باعث شده داد و ستد های اقتصادی بسیاری بین این دو کشور انجام شود.

آب و هوای ارمنستان

کشور ارمنستان در شمال منطقهٔ معتدل قرار گرفته است و با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی و پایین بودن میزان بارندگی این کشور، دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است. تغییرات آب و هوا، بسیار زیاد و قابل ملاحظه است. زمستان ها معمولا زیاد سرد نیست اما تابستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است البته به غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند. میزان بارندگی در این کشور چندان چشم‌گیر نیست.

اقامت در بهترین هتل های ارمنستان

جاذبه های کشور ارمنستان

کشور ارمنستان با توجه به مساحت کوچک خود اما تاریخ و تمدن بسیار قدیمی دارد، این کشور با طبیعت بکر و جاذبه های تاریخی و هنری خود به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری جهانی است. جاهای دیدنی ارمنستان از نظر طبیعت، خیره‌کننده‌ترین مناظر اروپا را دارد، از جمله دیدنی های این کشور میتوان به قله کوه آرارات اشاره کرد، این کوه نماد ملی ارمنستان است و در کتاب مقدس به کوه آرارات، جایی که کشتی نوح فرود آمد، اشاره می‌شود.
ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین ملی خود اعلام کرد. به همین دلیل خانه کلیساهای زیبا و هنری با معماری خاص است که اغلب در مکان های خاص و بکر ساخته شده اند و گردشگران زیادی را جذب می کنند. از کلیساهای معروف این کشور می توان کلیسای بزرگ کاتولیک شهر ایروان، کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر،کلیسای سارکیس مقدس ،کلیسای سنت آستواتساتین نورک را نام برد.و از موزه های جذاب این کشور می توان به موزه هنرهای معاصر کافسجیان، موزه نسل کشی ارامنه، موزه ماتناداران، موزه سرگئی پاراجانف، موزه ساریان، موزه تاریخ و موزه آثار چوبی و غیره اشاره نمود .

از پارک های معروف این کشور میتوان به پارک بنای یادبود مادر ارمنستان، پارک کودک، پارک عشاق و منطقه سرسبز کاسکاد اشاره کرد.و از خیابان های معروف و شلوغ آن نیز می توان خیابان‌ شمالی ایروان، خیابان آبوویان، خیابان ماشتوتس، ایستگاه راه آهن و میدان آزادی  نام برد.

رزرو بلیط رفت و برگشت ارمنستان

شرح

روند صدور ویزا در مرز ارمنستان با توجه به تعداد مسافرین متغیر است. اگر با اتوبوس به ارمنستان سفر نموده اید میبایست تا صدور ویزا برای آخرین نفر از همسفران منتظر بمانید که اندکی طولانی است. اما اگر به تنهایی سفر کرده یا با خودروی شخصی مسافرت می نمایید این روند اندکی کوتاه تراست. اگر به تنهایی و بدون خودروی شخصی مسافرت نموده اید پس از صدور ویزا ارمنستان می توانید اندکی دورتر از ساختمانهای گمرک و مرزبانی با خودروهای مسافر بر به سوی ایروان حرکت نمایید که با توجه به حضور در کشوری خارجی و عدم آشنایی با مسیر، احتیاط در استفاده از این روش و انتخاب خودروی مسافربر ضروری است.

ضمنا در صورتی که با خودروی شخصی سفر می نمایید می بایست علاوه بر هزینه صدور  ویزای ارمنستان هزینه های دیگری نیز بابت بیمه و عوارض ورود به کشور ارمنستان و .. نیز پرداخت نمایید.
لازم به ذکر است که امکان دریافت ویزا در فرودگاه ایروان برای اتباع ایران فراهم می باشد که هزینه ای معادل هزینه دریافت ویزا از سفارت ارمنستان در تهران را داراست.

به طور کلی بهترین روش اخذ ویزا بسته به موقعیت و شرایط شما متغیر است اما توصیه کلی ما این است که در ایام شلوغ ( مانند عید نوروز) جهت پیشگیری از اتلاف وقت طولانی در مرز یا فرودگاه پیشاپیش ویزای خود را از سفارت ارمنستان تهیه فرمایید. ضمنا به خاطر داشته باشید که جهت دریافت ویزا از طریق سفارت، علاوه بر مدارک شناسایی به همراه داشتن دو قطعه عکس نیز الزامی است.

برای دریافت  ویزای ارمنستان از سفارت ارمنستان در تهران باید به آدرس ذیل مراجعه نمائید

تهران، خیابان انقلاب، خیابان رازی، خیابان شهریار، پلاک ۱

زمان مراجعه به سفارت:
یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته (جمعه و شنبه سفارت تعطیل است)
ساعت ۹:۰۰ صبح لغایت ۱۲:۰۰ ظهر
مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کشور ارمنستان

اصل گذرنامه
یک نسخه کپی از صفحه اصلی گذرنامه
یک قطعه عکس ۳*۴ رنگی زمینه سفید
فرم ویزای تکمیل شده (فرم خام توسط سفارت تحویل شما میگردد)

ویزای صادر شده بعد از سه روز کاری تحویل شما میگردد.

لازم به ذکر است که معمولا در ایام عادی(به غیر از اسفند ماه) سفارت ارمنستان خلوت بوده و تحویل و دریافت مدارک در سریعترین زمان ممکن انجام میگیرد.