ارمنستانپرچم ارمنستان

درباره کشور

کشور ارمنستان که نام رسمی‌اش جمهوری ارمنستان می باشد، در قفقاز جنوبی قرار گرفته است.پایتخت این کشور شهر ایروان  است. این کشور از جنوب با ایران و نخجوان، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و از غرب با ترکیه همسایه است.

معرفی  کشور ارمنستان

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک است که در گذر زمان با اضافه شدن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر پیدا کرد.
این نام سنتی از نام یکی از نوادگان نوح پیامبر (هایک) که بنیان گذار افسانه ‌ای ارمنستان است،گرفته شده‌ است. بر اساس نوشتهٔ تاریخ نویسان ارمنی، در سال 2492 قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان نهاد.

پایتخت این کشور، شهر ایروان و زبان رسمی آن ارمنی است.ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومترمربع مساحت و حدود ۳٬۰۱۸٬۸۵۴ میلیون نفر جمعیت دارد و تا پیش از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، از مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می‌شد.ارمنستان نخستین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن، «کلیسای حواری ارمنی»کاملاً خودمختار و متفاوت با کلیساهای دیگر در جهان است.

پایتخت ارمنستان

بزرگترین شهری که در کشور ارمنستان وجود دارد، ایروان است و این شهر به عنوان پایتخت آن به جهانیان معرفی شده است. ایروان یکی از زیباترین شهرهای ارمنستان بوده و مرکز فرهنگی، صنعتی و اداری کل کشور محسوب می شود.

تاریخ کشور ارمنستان

دیدگاه نخست درباره پیدایش این کشور چنین است که این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی «قوم آرمن» با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند: هوری، اورارتویی، لوویان و هایاسا به‌وجود آمده‌است.بر پایه دیدگاه دیگر ارمنیان از آغاز در وطن اصلی خود فلات ارمنستان می‌زیستند اما از ادغام اقوام گوناگون پدید آمده‌اند. ارمنیان خود را «های» و کشورشان را هایک یا «هایاستان» می‌نامند.

کشور ارمنستان در گذشته یک کشور پادشاهی قدرتمند و با فرهنگی پر مایه بود که حتی زمانی همه سرزمین های میان دریای سیاه و خزر را تحت سلطه خود درآورده بود. جالب است بدانید مردم ارمنستان در گذشته زرتشتی مزدا پرست بودند که البته با شاخه زرتشتی زروانی ساسانیان متفاوت است. 

در سال 301 میلادی و دوازده سال پیش از امپراطوری روم، ارمنستان اولین کشوری بود که دین رسمی کشور را مسیحیت قرار داد. در سال 428 میلادی و پس از فروپاشی پادشاهی ارمنستان، این منطقه به ایران پیوست.
این کشور مدتی طولای جزئی از خاک ایران بوده ‌است به همین دلیل اشتراکات فرهنگی زیادی با کشور عزیزمان ایران دارد. در پی عهدنامه ترکمانچای در سال 1828 میلادی، ارمنستان رسماً از ایران جدا شد و به روسیه پیوست. این کشور در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال نمود.

جمعیت کشور ارمنستان

مطابق آخرین سرشماری در سال 2018 جمعیت ارمنستان 3.045.191 نفر است که از این لحاظ صد و سی و هفتمین کشور جهان است. یک سوم جمعیت ارمنستان یعنی نزدیک به 1 میلیون نفر از آنها در ایروان ساکن هستند. شمار کل جمعیت ارمنیان جهان نزدیک به 9 میلیون نفر است که از این تعدا 5.7 میلیون نفر خارج از جمهوری ارمنستان امروزی زندگی می کنند. از ارمنستان به عنوان کوچکترین کشور مشترک المنافع یاد می کنند.

زبان رسمی

زبان رسمی مردم کشور ارمنستان، ارمنی است که به ارمنی به معنی هایرن می باشد، در واقع زبان ارمنی یکی از زبان‌های هند و اروپایی است، که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان و آرتساخ و سایر کشورهای دیگر که ارمنیان به عنوان جماعت ارمنیان پراکنده شده اند،رایج است.
ارمنیان تا پایان قرن چهارم میلادی از خط سریانی یا یونانی استفاده می‌کردند و از این رو ادبیات و تاریخ آنان به خط و زبانی غیر ارمنی نوشتهشده است.

بعد از گسترش دین مسیح در ارمنستان و مسیحی شدن ارمنیان، چون کتاب مقدس این دین به زبان یونانی یا سریانی بود. در مراسم مذهبی کلیساها نیز به این زبان‌ها سخن گفته می‌شد. در برخی از کلیساها کتاب مقدس را در هنگام مراسم به زبان ارمنی ترجمه و تفسیر می‌کردند و برای حضار بازگو می‌کردند. امروزه ارمنی ها تقریباً تمام جمعیت کشور ارمنستان را تشکیل می دهند، اکثر آنها به زبان ارمنی صحبت می کنند که شاخه ای متمایز از خانواده زبان های هند و اروپایی است.

یک حداقل جمعیت این کشور شامل کردها، روس‌ها و تعداد کمی از اوکراینی‌ها، آشوری‌ها و گروه‌های دیگر است که در مکان های عمومی و دولتی به زبان رسمی ارمنی و در رابط خود به زبان خودشان صحبت می کنند.حروف خط ارمنی نخستین بار به کوشش و مجاهدت یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس، که با زبان‌های یونانی و زبان پارتی و ساسانی آشنایی کامل داشت، اختراع شد.

دین رسمی 

ارمنستان در حدود 300 سال پس از میلاد مسیح به  دین مسیحیت گرویدند و اولین پادشاهی بود که پس از گرگوری روشنگر، پادشاه اشراقی، تیرداد سوم، این دین را پذیرفت. بنابراین، ارامنه سنت ادبی مذهبی و مسیحی باستانی و غنی را حفظ کرده اند. بنابراین ارامنه معتقدند امروزه عمدتاً، کلیسای حواری ارمنی ارتدوکس یا کلیسای کاتولیک به ارمنی تعلق دارند.

فرهنگ

فرهنگ ارمنی به زبان ارمنی (Հայկական մշակույթ)، ازدیرباز برپایه فرهنگ اقوام و طوایف ساکن در سرزمین کوهستانی ارمنستان رشد و تکامل یافته‌است، لذا در تکوین و رشد این فرهنگ نقش فرهنگ اورارتوها نقشی مهم و بزرگی داشت. بخش‌های زیادی از فرهنگ ارمنستان براساس جغرافیا، ادب و هنر و موسیقی ارمنی پایه‌گذاری شده‌است.

در زمان سلطنت تیرداد سوم ملقب به کبیر حادثه‌ای روی داد که برای همیشه روی زندگی ملت ارمنی تأثیر گذاشت، و آن گرویدن این ملت به کیش مسیحی بود. می‌توان این حادثه را به عنوان نقطه مرکزی تاریخ این ملت به حساب آورد، و در واقع دنباله همه حوادث بعدی در رابطه با این حادثه بوده‌است. از این گذشته، بعدها آشکار شد که مسیحیت برای ارمنستان نخست عامل تحول و سپس عامل حفظ و نگهداری خود شده‌است.

آداب و رسوب مردم 

همیشه خوب است که از آداب و رسوم احوالپرسی و خداحافظی در یک مکان جدید آگاه باشید.ارمنی ها با بوسه و دست دادن با یکدیگر، سلام می کنند، در ارمنستان، بازدیدکنندگان ممکن است هنگام ملاقات دست بزرگتر ها و گونه ی کوچکتر از خودشان را ببوسند که رایج‌ترین احوالپرسی در میان دوستان صمیمی و خانواده است.سنت های ارمنی طی قرن ها به عنوان بازتابی ازموقعیت این کشوردرامتداد جاده بزرگ ابریشم، قرارگرفتن در کوه های ناهموار قفقاز و موقعیتش به عنوان اولین ملت مسیحی درجهان توسعه یافت. مردم ارمنی مصمم از طریق آداب و رسوم خود توانسته اند هویت منحصر به فرد خود را تا قرن بیست و یکم حفظ کنند.

واحد پول ارمنستان

واحد پولی کشور ارمنستان و جمهوری آرتساخ همسایه ی این کشور، درام می باشد، که به زبان ارمنی (դրամ)؛گفته می شود که با علامت֏ نشان داده می شود. کلمه "درام" به انگلیسی به عنوان "پول" ترجمه می شود و با درهم یونانی و درهم عربی و همچنین واحد وزن انگلیسی درام همسایه است. اولین نمونه ارز درام در دوره 1199 تا 1375 بود که سکه های نقره به نام درام منتشر شد.

مساحت ارمنستان

ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومترمربع مساحت دارد.در این کشور 28 هزار متر مربع از سطح زمین را خشکی و حدود 1200 کیلومتر مربع را آب پوشانده شده است.

بررسی وضعیت اقتصادی کشور ارمنستان

در این کشور اراضی حاصلخیز و قابل کشت  محدود است در نتیجه کشاورزی رونق زیادی ندارد اما پرورش دام در نواحی کوهستانی رایج است. ساخت ماشین آلات، منسوجات و صنایع شیمیایی صنایع مهم این کشور می باشند.

واردات اصلی این کشور، گاز طبیعی، نفت و دخانیات می باشد. و صادرات آن شامل الماس، مواد معدنی، مواد غذایی و انرژی است. بین ایران و ارمنستان مناسبات نزدیکی برقرار است که باعث شده داد و ستد های اقتصادی بسیاری بین این دو کشور انجام شود.

آب و هوای ارمنستان

کشور ارمنستان در شمال منطقهٔ معتدل قرار گرفته است و با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی و پایین بودن میزان بارندگی این کشور، دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است. تغییرات آب و هوا، بسیار زیاد و قابل ملاحظه است. زمستان ها معمولا زیاد سرد نیست اما تابستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است البته به غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند. میزان بارندگی در این کشور چندان چشم‌گیر نیست.

شهرهای مهم ارمنستان

در کشور ارمنستان یک شهر بر پایه جمعیت تعریف نمی‌شود و از نظر تقسیمات کشوری، ارمنستان 11 استان دارد.
از مهم‌ترین شهر‌های ارمنستان ایروان است که پایتخت رسمی ای کشور نیز هست از جمله شهرهای دیگر آن نیز می توان به گیومری، دیلیجان، کوتایک، تاووش، آرارات، آشتاراک، کاپان، اجمیادزین، آبویان، وانادزور، گوریس، ایجوان، آماسیا، هرازدان، آرتاشات، آپاران، واردنیس و ... اشاره کرد.

دریاچه های مهم کشور ارمنستان

  • دریاچه سوان ارمنستان
  • دریاچه گوش ارمنستان
  • دریاچه کاری ارمنستان
  • دریاچه آرپی ارمنستان
  • دریاچه آکنا ارمنستان
  • دریاچه پرز ارمنستان
  • دریاچه سیاه ارمنستان
  • دریاچه ایروان ارمنستان

مهمترین دریاچه ارمنستان و همچنین بزرگ ترین دریاچه، دریاچه سوان است که در شرق این کشور واقع شده‌است این دریاچه که در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا قرار گرفته یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌های آب شیرین بزرگ جهان است.دومین دریاچه بزرگ ارمنستان آرپی نام دارد. آب این دریاچه سرد است و شما نمی توانید در آنجا شنا کنید همچنین در زمستان کاملاً پوشیده از یخ می شود. دریاچه آرپی عمدتا برای آبیاری و تولید برق آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

جاذبه های کشور ارمنستان

کشور ارمنستان با توجه به مساحت کوچک خود اما تاریخ و تمدن بسیار قدیمی دارد، این کشور با طبیعت بکر و جاذبه های تاریخی و هنری خود به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری جهانی است.

جاهای دیدنی کشور ارمنستان از نظر طبیعت، خیره‌کننده‌ترین مناظر اروپا را دارد، از جمله دیدنی های این کشور میتوان به قله کوه آرارات اشاره کرد، این کوه نماد ملی ارمنستان است و در کتاب مقدس به کوه آرارات، جایی که کشتی نوح فرود آمد، اشاره می‌شود.
ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین ملی خود اعلام کرد. به همین دلیل خانه کلیساهای زیبا و هنری با معماری خاص است که اغلب در مکان های خاص و بکر ساخته شده اند و گردشگران زیادی را جذب می کنند.

از کلیساهای معروف این کشور می توان کلیسای بزرگ کاتولیک شهر ایروان، کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر،کلیسای سارکیس مقدس ،کلیسای سنت آستواتساتین نورک را نام برد.و از موزه های جذاب این کشور می توان به موزه هنرهای معاصر کافسجیان، موزه نسل کشی ارامنه، موزه ماتناداران، موزه سرگئی پاراجانف، موزه ساریان، موزه تاریخ و موزه آثار چوبی و غیره اشاره نمود .

از پارک های معروف این کشور میتوان به پارک بنای یادبود مادر ارمنستان، پارک کودک، پارک عشاق و منطقه سرسبز کاسکاد اشاره کرد.و از خیابان های معروف و شلوغ آن نیز می توان خیابان‌ شمالی ایروان، خیابان آبوویان، خیابان ماشتوتس، ایستگاه راه آهن و میدان آزادی  نام برد.

مشخصات کشور

قاره: آسیا
زبان رسمی: ارمنی
جمعیت: ۳،۰۰۰،۰۰۰
واحد پول: درام (AMD)

موقعیت