ایروان | Yerevan

جمعیت: ۱٫۲ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۱۰ ۳۷۴
ساعت:

شرح

ایروان | Yerevan

معرفی ایروان

پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان شهر «ایروان»  است که در کنار رود هرازدان و دامنه‌ی کوه آرارات قرار گرفته است. این شهر مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. یونسکو در سال ۲۰۱۲ این شهر را به عنوان پایتخت جهانی کتاب برگزید. جالب است بدانید این شهر عضو وابسته به شهرهای اروپا است.

تاریخچه

ایروان در گذشته جزئی از خاک ایران بود. در سال ١٨٢٨میلادی، پس از جنگ های طاقت فرسا بین ایران و روسیه، در پی عهدنامه ترکمانچای این شهر رسماً از ایران جدا شد و به روسیه پیوست.

گردشگری

با تلاشی که در توسعه‌ گردشگری آن صورت گرفته و به دلیل جاذبه‌های طبیعی زیبایش، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه ایران است. خوشبختانه ایرانی ها برای سفر به ارمنستان نیازی به ویزا ندارند و نزدیکی این شهر به کشور عزیزمان مسافران زیادی را به این شهر زیبا جذب می‌کند.
مجسمه‌های چشم‌نواز و کافه‌ها در گوشه‌ وکنار شهر فراوان‌اند. روزها می توانید از موزه‌ی باستان‌شناسی اربونی و موزه‌ی تاریخ ارمنستان دیدن کنید و همچنین دیدنی‌هایی مثل مجسمه‌ی مادر ارمنستان و یادمان نسل‌کشی ارامنه را ببینید و شب‌ها در میدان هراپاراگ بایستید و رقص فواره‌ها با موزیک کلاسیک را تماشا کنید. از خیابان شمالی و خیابان آبوویان که بهشت برندهای اروپایی‌اند می توانید خرید کنید و یکشنبه‌بازار ورنیساژ را ببینید که پر از قهوه‌جوش‌های مسی، تخته‌نرد دست‌ساز و قالی‌های دست‌باف خیره‌کننده است.چالاقاش و آجاراکان که غذاهای محبوب ارمنی‌اند را هم امتحان کنید. البته انواع کباب‌های ایرانی، قفقازی و گرجی هم می‌توانید نوش جان کنید.

اقتصاد


این شهر یکی از مراکز مهم صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقهٔ قفقاز به شمار می‌رود. کارخانجات آن در زمینه‌های فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند و مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزی است. خطوط راه آهن گسترده‌ این شهر به رشد آن کمک به سزایی کرده است.

آب و هوا

ایروان آب و هوایی کوهستانی با رطوبت پایین دارد. تابستان‌های این شهر گرم و زمستان‌های آن خیلی سرد است. بهترین زمان سفر، از اردیبهشت تا پایان تابستان است؛ البته از ابتدای زمستان تا اواخر فروردین می توانید از امکانات اسکی آن استفاده کنید.

از اعتماد کردن به افراد ناشناس مخصوصا کسانی که خود را ایرانی یا راهنما معرفی می کنند ، در بدو ورود به ارمنستان بپرهیزید.

اموال و پول خود را درمحیط های عمومی نشان ندهید و از رفت و آمد به تنهایی درشب و درمکان های خلوت و مشکوک خودداری کنید.

قبل از هر اقدامی برای سرمایه گذاری در کشور ارمنستان ، جهت جلوگیری از ضرر و زیان با نمایندگی جمهوری اسلامی درخارج ازکشور مشورت کنید.

با توجه به آگاهی این نمایندگان به قوانین و مقررات ارمنستان درصورت بروزهرگونه مشکل تجاری می توانید ازآنها راهنمایی بگیرید.

از پاسخ گویی وتوجه کردن به پست های الکترونیکی جعلی که شما را برنده مبلغ زیادی اعلام کرده اند ، خود داری کنید.

چون داروهای کدئین دار جزء موادمخدرمحسوب می شوند ازآوردن آنها بدون نسخه پزشک خودداری کنید.

برای رانندگی کردن در این کشور باید گواهینامه بین المللی (PDI) داشته باشید.

قبل از عکس برداری از هرمکانی اجازه بگیرید چون عکس برداری از برخی مکان ها ممنوع بوده و جریمه دارد.

اگر در این کشور دچار حادثه ای شدید حتما به پلیس مراجعه کنید.

با توجه به بالا بودن هزینه رومینگ سیم کارت ارمنستان را در مرز تهیه کنید.

گذرنامه خود را به همراه داشته باشید وآن را در اختیارهیچ واسطه ای قرار ندهید.ترجیحا از آن تصویری تهیه کنید وپیش خود نگه دارید.

درطول سفریک کارت شناسایی معتبرو عکس دار به همراه خود داشته باشید.

کرایه تاکسی بستگی به میزان مسافت پیموده شده دارد.

نقشه شهر،جاده هاومکان های دیدنی را از دفاترخدمات مسافربری دریافت کنید.

قبل ازسفر به ارمنستان یک حساب ارزی در بانک ملت بازکنید تا درهنگام مسافرت به ایروان بتوانید پول خود را از شعبه بانک ملت دریافت کنید.

جهت اطلاع از بیماری های مخصوص به این کشور به سایت سازمان بهداشت جهانی مراجعه کنید.

سعی کنید ازآبهای بسته بندی استفاده کنید.