آلبانیپرچم آلبانی

درباره کشور

آلبانی کشوری کوچک در جنوب شرقی قاره اروپا، واقع در شبه جزیره بالکان به پایتختی شهر تیرانا است. اینجا کشوری با گونه‌های گیاهی غنی ست که یک سوم آن پوشیده از جنگل‌های انبوه است. کشوری اروپایی،  سرسبز با مناظر بکر طبیعی، سواحلی زیبا و دلفریب، دارای تاریخی کهن و قدمتی چند هزار ساله قطعا می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای توریست‌های کنجکاو باشد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور کوچک اروپایی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی آلبانی

آلبانی کشوری به جا مانده از سرزمینی پهناور به نام ایلیریا در سده‌های پیش از میلاد که نام آن از تیره‌ای موسوم به ایلیری گرفته شده که از اقوام هند و اروپایی مهاجر به مناطق شرق شبه جزیره بالکان بودند. آلبانی به معنای سرزمین تپه‌ها توسط خود آلبانیایی‌ها به اشچپری شهرت دارد. ظاهرا قدمت سکونت انسان در این منطقه به دوران نوسنگی و به ده هزار تا صدهزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. 95 درصد مردم این کشور از تبار آلبانیایی و بقیه یونانی هستند. همچنین 70 درصد آنان مسلمانان و 30 درصد بقیه مسیحی می‌باشند. از این‌رو تاریخ این کشور از قوم ایلیری با مسیحیت و اسلام پیوند خورده است.

اقتصاد

کشاورزی و صادرات کروم از اصلی‌ترین پایه‌های اقتصادی این کشور هستند. از مهم‌ترین ذخایر معدنی این کشور نیز می‌توان به ذغال سنگ، کروم، نیکل و مس اشاره نمود. مهم‌ترین محصول کشاورزی آن نیز گندم بوده که بسیار پررونق است. غلات، نیشکر، توتون و سیب‌زمینی از دیگر محصولات کشاورزی آن و نساجی، چرمسازی، غذائی، فلزی، شیمیائی و الکتریکی از جمله صنایع رو به پیشرفت آن می‌باشند.

جغرافیا

آلبانی که کوچک‌ترین کشور شبه جزیره بالکان است از شمال غرب با مونته نگرو و از شمال شرق با کوسوو همسایه شده است. همچنین از جنوب و جنوب شرقی با یونان و در شرق با مقدونیه مرز مشترک دارد. دریا آدریاتیک از غرب و دریای ایونی از جنوب غربی آن را احاطه نموده‌اند. ساحل این کشور از طریق تنگه اوترانتو 72 کیلومتر با ساحل ایتالیا فاصله دارد. کوه و تپه بیشتر خاک این کشور را پوشانده است.

آب و هوا

اقلیم نسبتا معتدلی بر این منطقه حاکم است که باعث تابستان های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب شده است.

مشخصات کشور

قاره: اروپا
پایتخت: تیرانا
زبان رسمی: آلبانیایی
جمعیت: ۲،۷۸۶،۵۹۱
واحد پول: لک

شهرهای مهم

موقعیت