تیرانا

Tirana

درباره شهر

تیرانا شهری با نامی دخترانه که پایتخت کشور سرسبز و زیبای آلبانی است. این شهر که قدمتی به بلندای قرن 16 میلادی دارد، با بافتی قدیمی و سنتی و طبیعتی سرسبز و زیبا به یکی از مقاصد گردشگری جذاب اروپای شرقی تبدیل شده است. اگر شما هم به دنبال مقصدی اروپایی، زیبا و البته ارزان برای سفر هستید، ایلیا گشت این شهر تاریخی جذاب را معرفی می‌کند. با ما در گشت و گذاری در این شهر همراه شوید.

معرفی شهر تیرانا

شهر تیرانا که به گفته خیلی‌ها نامی دخترانه دارد، هرچند شهری مسلمان نشین است اما تعداد مساجد آن نسبت به تعداد مسلمانان آن بسیار کمتر است. حدود 60 درصد مردم این شهر مسلمان هستند. این شهر در دوره عثمانی در قرن 16 میلادی و توسط شخصی به نام سلیمان پاشا برکین زاده بنیاد نهاده شد. این شخص با یک مسجد، یک اطعام خانه یا عمارت، یک حمام و چند دکان، هسته اولیه شهر را بنا نهاده است. امروزه مشتری‌های قهوه‌خانه در این شهر بسیار بیشتر از اماکن دیگر آن است.

گردشگری

میدان اسکندربیگ، میدان مرکزی شهر است که تمام خیابان‌ها به آن منتهی می‌شود. این میدان که نام یکی از قهرمانان ملی کشور آلبانی ست، از نمادهای معروف شهر به حساب می‌آید. موزه تاریخ ملی شهر نیز با داشتن 4750 اثر تاریخی بزرگ‌ترین موزه کشور به شمار می‌رود. خیابان زیبای مراد توپتانی که خیابانی تنها برای پیاده‌روی و متشکل از سه بخش مراکز خرید، کافه‌ها و رستوران‌های متنوع است نیز از دیدنی‌های شهر محسوب می‌شود.

هرم انور هوکسا که در سال 1988 توسط دختر یک رهبر آلبانیایی برای بزرگداشت پدرش ساخته شد و به سمبلی برای دوران‌های گذشته کشور تبدیل شده نیز به نوبه خود از جاذبه‌های شهر می‌باشد. مسجد ادهم بی که در مرکز شهر قرار گرفته و متعلق به دوران امپراطوری اوتومان است و برای مدتی بسته و سپس در سال 1991 دوباره به روی عموم باز شده، از دیگر اماکن دیدنی شهر است که حتما باید در سفر به تیرانا از آن دیدن کرد. از دیگر اماکن دیدنی شهر نیز می‌توان به کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتودوکس، مسجد کوکونوزیت و گلزار شهدا اشاره نمود.

آب و هوا

این شهر نیز تقریبا مثل سایر شهرهای شبه جزیره بالکان از آب و هوایی معتدل با زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک برخوردار است.

مشخصات شهر

کشور: آلبانی
جمعیت: ۵۵۷٬۴۲۲

موقعیت