زنجان | Zanjan

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۳۰٬۸۷۱
پیش شماره تلفن: ۰۲۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

زنجان یا زنگان شهری تاریخی آرام گرفته در شمال غربی ایران است. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای شمال غرب کشور محسوب می‌شود که با آثار و عمارت­‌های تاریخی خود هر بیننده و گردشگری را به قلب و عمق تاریخ می‌­برد. زنگان با داشتن مردمانی مهمان­‌نواز و خون­گرم و صمیمی، آب و هوایی فوق‌العاده، تاریخ و تمدنی کهن و همچنین قرار گرفتن در مسیر تهران به تبریز از مقاصد اصلی گردشگران به شمال غرب کشور شناخته می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر پرداخته است.

معرفی زنجان                                                             

زنجان مرکز استان زنجان و مرکز شهرستان زنجان است که بیشتر به‌­خاطر مراسمات عالی مذهبی به‌­خصوص در ایام محرم و نیز صنعت چاقوسازی­‌اش مشهور است. این شهر که به­‌عنوان یک شهر تاریخی و مذهبی خاص در ایران شناخته می­‌شود قدمتی به بلندای شروع حکومت ساسانیان دارد. به گفته تاریخ نگاران این شهر توسط اردشیر بابکان اولین پادشاه سلسله ساسانیان بنیان گذارده شده و نخستین نام آن شهین بوده است. نام زنجان نیز عربی شده وازه زنگان است که البته در تلفظ  معمول مردم منطقه هنوز هم به همان زنگان معروف است.

گردشگری

از جمله اماکن دیدنی و تاریخی آن می­‌توان به امامزاده سید ابراهیم، مسجد جامع، بنای رختشویخانه و کاروان­سرای سنگی  اشاره نمود. همچنین بزرگترین ساعت آفتابی ایران در این شهر و در میدان مرکزی دانشگاه این شهر واقع است. مجموعه تاریخی پارک ملت زنجان و غار تاریخی گلجیک نیز از جمله مناظر طبیعی و دیدنی این شهر محسوب می‌­شوند.

جغرافیا

طارم، خلخال و میانه شهرهای همسایه شمالی آن هستند. از سمت شرق با سلطانیه و طارم و در سمت غرب با شهرستان ماه­نشان همجوار شده است. شهرستان­های خدابنده و ایجرود نیز از جنوب به آن متصل شده­‌اند.

آب و هوا

هرچند زمستان­های آن سرد و پر برف است اما در کل دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه­‌ای است که باعث می­‌شود تابستان‌­های خنکی را تجربه کند. بهترین ماه­‌ها برای سفر به این شهر تیر و خرداد و اردیبهشت ماه است که که طبیعت آن به اوج زیبایی و سرسبزی خود می­‌رسد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها