تاشکند | Tashkent

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۲٬۳۰۹٬۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۷۱(۹۹۸)+
ساعت:

شرح

تاشکند شهری که یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری در آسیای میانه است، در واقع پایتخت کشور ازبکستان می‌باشد. این شهر تاریخی با قدمت 2200 ساله امروزه یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در آسیای میانه و علاوه‌بر آن شهری ارزان برای مسافرت است، که با بناها و معماری‌های خیره کننده خود همراه مردم بسیار مهربان و مهمان‌نوازی که دارد به مقصدی ایده‌آل و بسیار جالب در بین کشورهای آسیای مرکزی تبدیل شده است. همراه با ایلیا گشت سفری به این شهر تاریخی خواهیم داشت.

معرفی تاشکند

تاشکند که در اصل واژه‌ای ترکی است از دو جز تاش و کند به معنای سنگ و دژ یا سنگی و آبادی تشکیل شده و معنای دژ سنگی می‌دهد. این شهر در قدیم چاچ خوانده می‌شده است. گسترش این منطقه به شکل شهر یا دژ و کاخ به سده‌های چهارم و پنجم میلادی برمی‌گردد. بعدها و در سال 1865 که این شهر جزیی از روسیه تزاری گردید، روس‌ها آن‌را به مرکز جدید اداری، بازرگانی، سیاسی و صنعتی تبدیل نمودند. نهایتا در سال 1917 برای اولین‌بار حکومت بولشویکی در این شهر برقرار گردید. اکثر مردم شهر ملسمان و سنی مذهب و پیرو مذهب حنفی هستند. این شهر محل استقرار مرکز روحانی در آسیای میانه شده است.

اقتصاد

تاشکند که شهری مدرن به حساب می‌آید با دارا بودن واحدهای صنعتی مدرن و همچنین بیش از ۵۰۰ شرکت تولیدی مختلف شامل صنعت هواپیمائی، تراکتورسازی، صنایع ریسندگی و بافندگی که به طور مداوم در شهر مشغول فعالیت هستند، به شهری توسعه یافته در سطح بین‌المللی تبدیل شده است.

گردشگری

در این شهر تاریخی آمیختگی جالبی بین بافت سنتی و مدرن آن صورت گرفته است به طوری که در بطن بافت سنتی آن آسمان‌خراش‌های سر به فلک کشیده جذابی به وجود آمده‌اند که خود، نمایی خاص به شهر بخشیده‌اند. از طرفی موزه امیر تیمور، موزه یادبود شهدا یا قربانیان، موزه تاریخ تیموریان، میدان امیر تیمور، کتابخانه علیشیر نوایی، مجتمع حضرت امام، باغ ژاپنی و کاخ شاهزاده رومانوف از جمله اماکن دیدنی و جذاب شهر به حساب می‌آیند.

جغرافیا

این شهر در بین سه رودخانه سیردریا در سمت راست خود و رود ایگران در سمت چپ خود و همچنین رود پرگ در شرق خود قرار گرفته که تقریبا با هم موازی بوده و فاصله چندانی از هم ندارند. در جنوبی‌ترین نقطه خود به رود سیردریا متصل می‌شود و در گستره منطقه چیرچیک واقع شده است.