تالش | Talesh

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۰۰۶۴۹
پیش شماره تلفن: ۰۱۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

تالش یا طوالش یکی از شهرستان‌های شمال ایران در استان گیلان که دومین شهر پرجمعیت این استان پس از رشت و مرکز آن شهر هشتپر است. این شهر با جاذبه‌هایی همچون آبشار ورزان، دریاچه سراگاه، غار سوباتان، رودخانه کرگان رود، پارک جنگلی گیسوم و ییلاق دو خاله کوه و طبیعتی زیبا و دلفریب به یکی از مقاصد مهم و جذاب گردشگری شمال ایران و استان گیلان تبدیل شده است. در این مقاله ایلیا گشت این شهر توریستی زیبای شمال کشور را معرفی نموده است. 

معرفی شهرستان تالش

تالش سرزمین پرشکوه زیبایی است که بر کرانه‌های دریای خزر خفته است. این شهر نام خود را از قوم تالش، بازمانده‌های اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل با گیلک گرفته است. تنوع زبانی مردم این منطقه بسیار زیاد است به‌گونه‌ای که بعضی از ایشان به تالشی و برخی به ترکی آذری صحبت می‌کنند. گیلکی و فارسی نیز از دیگر گویش‌های رایج این منطقه می‌باشد. جالب اینجاست که زبان تالشی یشتر از زبان فارسی به زبان پهلوی قدیم (زبان ایرانیان باستان) نزدیک است. ک‍شف آثار تمدن ۴۵۰۰ ساله در ییلاق (نوه دیی) تالش جلوه‌های بیشتری به این منطقه خوش آب و هوا داده‌ است.

گردشگری

از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به پارک جنگلی سیاهداران که به بام تالش معروف است و ییلاق باستانی و تاریخی مریان و آق‌اولر، ییلاق معروف و غار سوباتان لیسار، پارک جنگلی و ساحل گیسوم، جاده اسالم به خلخال، دریاچه سراگاه و آبشار ورزان اشاره نمود. 

جغرافیا

این شهرستان با مساحتی حدود 2373 کیلومتر در غرب استان گیلان و در مرز با استان اردبیل قرار گرفته که یک چهارم خاک این استان را اشغال و بزرگترین شهرستان آن محسوب می‌شود. همچنین از سه جهت به کوه‌های تالش که ادامه رشته کوه‌های البرز هستند و از طرف دیگر به دریای خزر منتهی می‌شود.

آب و هوا

اقلیم حاکم بر این منطقه نیز به‌خاطر قرار گرفتن در سواحل دریای خزر و همچنین محدود شدن به رشته کوه‌های البرز معتدل و شرجی است که در تمام طول سال بارش‌های جوی در آن مشاهده می‌شود.

هتل‌ها

دیدنی‌ها