تبریز | Tabriz

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۷۳۳٬۰۳۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۴۱
ساعت:

شرح

شهر تبریز مرکز استان تبریز، یکی از شهرهای با قدمت و مهم کشور ایران است که در شمال‌غربی کشور واقع شده است. این شهر، بزرگ‌ترین قطب اقتصادی منطقهٔ شمال‌غربی ایران و مناطق آذری‌نشین است و همچنین به عنوان مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه به شمار می‌رود. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی ۱٬۵۵۸٬۶۹۳ نفر برآورد شده است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر تبریز

این شهر در دوران حکومت اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها و صفویان، پایتخت سیاسی کشور ایران بوده‌است و در دوره قاجاریان ولیعهد در این شهر زندگی می‌کرده است. دورهٔ ایلخانان اوج شکوفایی شهر تبریز است زیرا در این دوره، این شهر، پایتخت قلمرویی پهناور از نیل تا آسیای مرکزی بود. این شهر در زمان سلسله صفویان، پنجمین شهر پرجمعیت جهان بود و جمعیتش با استانبول که پایتخت امپراتوری عثمانی بود برابری می‌کرد.

آب و هوا

این شهر دارای آب و هوای استپی خشک با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد است. در تبریز میانگین دمای هوا در تیرماه که گرم‌ترین ماه سال است، ۲۵٫۴ درجه و در دی‌ماه که سردترین ماه سال است، ۲٫۵- درجهٔ سانتی‌گراد و میانگین دمای سالانه ۱۱٫۹ درجهٔ سانتی‌گراد است.

زبان

مردم تبریز به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. البته در گذشته تا پیش از ورود زبان ترکی به این منطقه، تا حدود سدهٔ یازدهم هجری قمری، مردم آن به زبان آذری سخن می‌گفته‌اند که از زبان‌های ایرانی و نزدیک به گویش‌های جنوب دریای خزر و تاتی بوده‌است.

فرهنگ

قرار گرفتن شهر تبریز در مسیر تجارت ایران و غرب و واقع شدن در مسیر جاده ابریشم، علاوه بر رونق تجارت باعث رشد فرهنگ و هنر در این شهر شده‌است. مشاهیر زیادی از این شهر در زمینه‌های شعر، ادب، هنر، خطاطی، تاریخ، سیاست، فقه، تفسیر و فلسفه برخاسته‌اند.

اقتصاد

یکی از بزرگترین قطب‌های اقتصادی کشور ایران، شهر تبریز است. این شهر در بخش‌های صنایع تولیدی سنگین و سبک، صنایع غذایی، صنایع دستی و هنری، تجارت و خدمات فعالیت‌های اقتصادی متمرکزی داراست و مقر اصلی چهار برند از ۱۰۰ برند معتبر کشور است.

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها