استراسبورگ | Strasbourg

مشخصات شاخص

کشور: فرانسه
جمعیت: ۲۷۲۹۷۵
پیش شماره تلفن: ۰۳۶۸(۳۳)+
ساعت:

شرح

استراسبورگ | Strasbourg

استراسبورگ شهری است در مرکز ناحیه آلزاس و هفتمین شهر بزرگ فرانسه می‌باشد. این شهر تاریخی و بسیار شگفت که قرن‌ها پل فرهنگی فرانسه و آلمان بوده، فرهنگ آلمانی-فرانسوی خود را در سراسر تاریخ حفظ کرده است. کلیساهای جامع سر به فلک کشیده، خانه‌های برگر وسوسه انگیز، ساختمان‌های مجلل لویی پانزدهم هر چند چهره شهر را تاریخی و کهن نشان می‌دهند اما دلیلی برای شهرت و محبوبیت آن نزد گردشگران نیز می‌باشند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر کهن تاریخی پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر استراسبورگ

استراسبورگ که شهری است با قدمتی دو هزار ساله، موقعیت خاص جغرافیایی در منطقه رودخانه راین داشته و در تقاطع مسیرهای رفت و آمد و تجارت بوده است. این شهر با قدمتی اروپایی در حد فاصل ارتباطات بین‌المللی به قدری اهمیت می‌یابد که امروزه به عنوان مرکز قانون گذاری اروپا برگزیده می‌شود. به همین دلیل پارلمان اروپا، مرکز مشاوره اروپایی و مرکز دادگاه حقوق بشر اروپا در این شهر قرار گرفته‌اند. در قرن ۱۳نیز غنی‌ترین شهر در امپراطوری مقدس روم و جایی برای شکوفایی هنر و یادگیری بوده است.

از همین‌رو امروزه نیز شهری فرهنگی مملو از موزه‌های هنرهای زیبا، باستان‌شناسی و هنرهای دستی است. فعالیت‌های فرهنگی بسیار غنی‌ای مانند کنسرت، تئاتر، سینما و غیره در این شهر برگزار می‌شود. بخش تاریخی آن به عنوان اولد تاون استراسبورگ (Strasbourg old town) به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده است. 

اقتصاد

 استراسبورگ به لحاظ اقتصادی، مرکز مهم تکنولوژی و تولید و همینطور قطب حمل‌ و‌ نقل جاده‌ای، راه‌آهن و رودخانه‌ای کشور به حساب می‌آید. همچنین این شهر نزدیک به 48 هزار دانشجو را در خود جا داده که 39 هزار آن‌ها در دانشگاه‌های دولتی شهر مشغول تحصیل هستند. از جمله دانشگاه‌های این شهر می‌توان به لویی پاستور، دانشکده‌های علوم و علوم پزشکی، دانشکده مارک بلوک، ادبیات و زبان‌شناسی، دانشگاه روبرت شومن و دانشکده‌های حقوق و حساب‌رسی اشاره نمود. همچنین مدارس بزرگ فرانسه مانند ENA در آن شعباتی دارند.

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگردی شهر می‌توان کلیسای جامع نوتردام استراسبورگ، محله دباغ‌ها (فرانسه کوچک)، خانه کمرزل (امروزه به هتل تبدیل شده است)، کلیسای سن توماس، کلیسای سن پیر لوژن، خانه کار نوتردام، کاخ روآن ( موزه هنرهای زیبا و هنرهای دکوراتیو)، موزه آلزاس، بازار کوشون د له، محله کروت نو، موزه تاریخی، موزه هنر مدرن و معاصر، پارک اورانژری و کاخ اروپا را نام برد.

جغرافیا

استراسبورگ که هفتمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز ناحیه آلزاس است، در ناحیه “گرانت است” قرار گرفته است.  این شهر در مرز شرقی فرانسه با آلمان واقع شده که کوه‌های  Vosges در ۲۰ کیلومتری غرب آن و جنگل سیاه (Black Forest) در ۲۵ کیلومتری شرق آن قرار گرفته‌اند. فاصله آن تا شرق پاریس نیز 400 کیلومتر است. 

آب و هوا

در تابستان آب و هوای گرم و نسبتا آفتابی و زمستان‌ها سرد و ابری است. گرم‌ترین ماه‌های آن آگوست و جولای هستند. بهترین زمان سفر به این شهر اوایل زمستان است. از طرفی به دلیل قرارگیری در دره راین، تهویه طبیعی به خوبی در این شهر صورت نگرفته و یکی از آلوده‌ترین شهرهای فرانسه محسوب می‌شود. 

دیدنی‌ها