سوسه | Sousse 

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۷۱٫۴۲۸
پیش شماره تلفن: ۲۱۶+
ساعت:

شرح

سوسه شهری در تونس ، مرکز استان سوسه است. این شهر در 140 کیلومتری جنوب پایتخت تونس قرار دارد. این شهر در مرکز شرقی کشور ، در خلیج همت ، که بخشی از دریای مدیترانه است ، قرار دارد. اقتصاد آن مبتنی بر تجهیزات حمل و نقل ، مواد غذایی فرآوری شده ، روغن زیتون ، منسوجات و جهانگردی است. این شهر در جنگ سوم سیسیل ، جنگهای پونیک دوم و سوم  و جنگ داخلی سزار ، هنگامی که این صحنه بود. در مورد بهبودی بسیار مشهور سزار، وقتی که هنگام خاموش شدن در ساحل به زمین نشست ، او با فقیر این کشور مقابله کرد و تهدید کرد که با گرفتن مشتی از خاک و ادعای “من الان تو را دارم ، آفریقا دومین شهر در آفریقای رومی پس از کارتاژ ، در دوره اصلاحات دیوکلتزی پایتخت استان بیزازنا شد.

وندال ها در 434 Hadrumetum را اخراج کردند اما این مکان از اهمیتی در پادشاهی آنها برخوردار بود. یک اسقف و پروونسول در دوره ای وندالز اجباری تبدیل افراد خود به آریانیسم در آنجا به شهادت رسیدند. امپراتوری بیزانس این شهر را در سال 534 در طول جنگ وندال آشتی داد و درگیر یک برنامه کارهای عمومی شد که شامل استحکامات و کلیساهای جدید بود. این شهر در زمان فتح قرن هفتم خلیفه اموی در شمال آفریقا اخراج شد. براساس گزارش ایکوموس در سال 1987 ، محاصره و تصرف اوقبا بن نفی این شهر منجر به تخریب تقریبا کامل آن شد ، به گونه ای که هیچ بنای یادبود در محل زنده نمی ماند. ارتش های عربی مسلمان به سرعت فرهنگ عرب را در سراسر منظره رومیزه و مسیحی شده گسترش می دادند.

در زمان آقابلیدها ، شوش در نزدیکی ویرانه های Hadrumetum تأسیس شد و به عنوان بندر اصلی آنها خدمت می کرد. حمله 827 آنها به سیسیل عمدتاً از بندر این شهر آغاز شد. پس از تصرف شهر بیزانس مدرن در مالت در سال 870 توسط آغلابیدها به تصرف خود درآورد ، مرمر از کلیساهای آن برای ساخت ریبات استفاده شد. ساختاری پر فراز و نشیب که اهداف مناره و یک برج ساعت را در هم می آمیزد ، در وضعیت برجسته ای قرار دارد و بازدید کنندگان را از سراسر جهان به خود جلب می کند. مسجد آن گاه بعنوان قدیمی ترین بازمانده در منطقه به حساب می آید و مسجد اصلی شهر که در طی قرن نهم نیز ساخته شده است ، ظاهری مشابه قلعه دارد.

سوسه در قرن دوازدهم به طور خلاصه تحت اشغال نورمن سیسیل بود. در شانزدهم به امپراتوری عثمانی سقوط کرد. و در هجدهم توسط ناوگان فرانسوی و ونیز بمباران شد. تونس در سال 1881 به یک پروتستان فرانسه تبدیل شد. فرانسوی ها بندر این شهر را طی دو دهه آینده بهبود بخشیدند. پیش از جنگ جهانی اول ، سوسه حدود 25000 نفر جمعیت داشت ، از جمله حدود 10،000 فرانسوی و تقریباً 5،000 اروپایی دیگر ، اکثرا ایتالیایی ها و مالتیایی. سوسه نگاه کاملاً عربی را حفظ کرده و احساس می کند که در قرن ها پس از فتح اولیه خود فرض شده است. امروز این کشور یکی از بهترین نمونه های استحکامات دریایی است که توسط اعراب ساخته شده است. سوسه یک تفرجگاه مهم توریستی است. این شهر دارای آب و هوای نیمه خشک و گرم است ، و موقعیت ساحلی آن باعث تعدیل آب و هوا می شود و با داشتن تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای گرم ، معتدل و مرطوب آن را به تفریحی تمام فصل تبدیل می کند. سواحل شنی ریز توسط باغ ها و باغ های زیتون حمایت می شود.

آب و هوای سوسه

سوسه دارای آب و هوای نیمه خشک و گرم است . بالاترین دمای ثبت شده در 28 اوت 2007 ، 48 درجه سانتیگراد بود ، در حالی که کمترین دمای ثبت شده 4.5 درجه سانتیگراد در 27 دسامبر 1993 بود.