سمنان | Semnan

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۸۵٬۱۲۹
پیش شماره تلفن: ۰۲۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

سمنان | Semnan

سمنان مرکز استان و شهرستانی به همین نام در مرکز ایران است. این شهر دومین شهر پرجمعیت استان سمنان می‌باشد. سمنان در کنار جاذبه‌های طبیعی و منحصر به فرد خود دارای جاذبه‌های تاریخی و پیشینه پر ماجرای جالبی است. گفته می‌شود زمانی سرتاسر استان جزیی از امپراطوری بزرگ ماد بوده و پس از آنها مقر استقرار لشکر کوروش بزرگ برای تسخیر آسیای صغیر و گسترش پادشاهی خود تا رود سیحون بوده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر باستانی می پردازد.

معرفی سمنان

این شهر که بین رشته کوه‌های البرز و دشت کویر، در مسیر تهران به خراسان قرار دارد زمانی نیز شاهراه اصلی و محل تلاقی و اتصال ایالت راگا (ری)، خراسان و استرآباد (گرگان) بوده که مانند پلی بین آنها واقع شده بود. این شهر در طول تاریخ بین حکومت‌ها و امپراطوری‌های مختلف دست به دست شده تا اینکه از سال 1350 به بعد به عنوان مرکز فضایی ایران معرفی شد. سازمان صنایع هوافضا در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی سمنان دارای پایگاه هوایی و در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهر دارای پایگاه فضایی است که پرتاب ماهواره سفیر امید و دیگر ماهواره‌ها و موشک‌های دوربرد از این پایگاه و مرکز انجام می‌گیرد.

گردشگری

این شهر با جاذبه‌های تاریخی فوق العاده خود هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر ایران است. دروازه ارگ، مسجد جامع، منار سلجوقی، برج چهل دختران، قلعه‌های سارو، کاروان سرای سنگی آهوان از جمله اماکن باستانی معروف آن هستند. همچنین دیدار از محله‌های قدیمی این شهر نیز خالی از لطف نبوده و همیشه گردشگران را به عمق و دل تاریخ می‌برد.

جغرافیا

این شهر از شرق با شهرهای دامغان و شاهرود، با درجزین، مهدی شهر و شهمیرزاد از شمال و نیز با سرخه از غرب همسایه گشته است. در 216 کیلومتری شمال تهران و در مسیر راه آهن سراسری تهران مشهد قرار گرفته است. همچنین به دلیل تردد فراوان مسافران به آن، دارای دو فرودگاه اصلی است.

آب و هوا

آب و هوای این منطقه به دلیل نزدیکی به دشت کویر خشک و گاهی معتدل است. زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم با وزش بادهای کویری و غربی همراه است.

دیدنی‌ها