سنندج | Sanandaj

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۱۴٫۰۶۹
پیش شماره تلفن: ۰۸۷(۹۸)+
ساعت:

شرح

سنندج یا سِنَه مرکز استان کردستان است که در غرب ایران واقع شده و دومین شهر پرجمعیت و بزرگ کردنشین کشور است. این شهر با داشتن جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر و موقعیت جغرافیایی عالی‌اش به یکی از مقاصد خوب گردشگری غرب کشور تبدیل شده است. همچنین یکی از شهرهای مرتفع و کوهستانی ایران است که با قرار گرفتن در مرکز یا وسط کوه‌های آبیدر و رشته کوه زاگرس نمایی فوق‌العاده برای شهر به‌وجود آمده. اگر می‌خواهید سفری به این شهر داشته باشید با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی سنندج

وجه تسمیه سنندج به‌دلیل قرار گرفتن در مرکز یا سینه‌دژ کوه آبیدر است که مانند دژی محکم دور تا دور این شهر قد علم کرده است. سنه‌دژ به شهر هزارتپه نیز معروف است چراکه اغلب خانه‌ها بر روی تپه‌های شهر واقع شده‌اند و شهری پلکانی شده است. همچنین شهر مساجد نیز از دیگر صفت‌هایی است که برای آن به‌کار می‌رود. مردم این منطقه اهل تسنن بوده و زبان آنان اردلانی یا گورانی(هورامی کهن) است که به کردی سورانی شناخته می‌شود. قدمت این شهر کوهستانی به عصر صفویه و قاجار بازمی‌گردد. 

گردشگری

این شهر پر از بناها و آثار تاریخی‌ است که از معروف‌ترین آنها می‌توان به عمارت خسرو‌آباد، موزه سنندج، عمارت وکیل‌الملک، عمارت آصف یا خانه کرد اشاره نمود. حمام شیشه، حمام خان، بازار تاریخی، بازار سرتپوله، پل تاریخی قشلاق از دیگر اماکن توریستی و دیدنی آن می‌باشند.

جغرافیا

شهر هزارتپه که در مسیر آسفالته میاندوآب به کرمانشاه و نیز زنجان به کرمانشاه واقع شده با مساحت 3688 کیلومتر در ارتفاع 1،450 تا 1،538 متری از سطح دریا قرار گرفته است. کوه آبیدر از سمت غرب، کوه شیخ معروف از سمت شمال و کوه سراج‌الدین از سمت سمت جنوب این شهر را احاطه کرده‌اند. این شهر 512 کیلومتر تا تهران فاصله دارد. 

آب و هوا 

اقلیم سرد و نیمه خشک بر این منطقه حکم‌فرماست که باعث می‌شود تابستان و بهاری معتدل را تجربه کنند. همچنین زمستان‌های سرد و پربرف و فصل پاییزی با بارش‌های فراوان دارد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها