سنت پترزبورگ

Saint Petersburg

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۸۶۸۵۲۰ نفر
پیش شماره تلفن: ‎(+۷)۸۱۲
ساعت:

شرح

سن پترزبورگ که نام دیگر آن سنت پترزبورگ است پس از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه می‌باشد که در شمال‌غربی این کشور واقع شده‌است. این شهر پس از لندن، پاریس و مسکو پرجمعیت‌ترین شهر اروپا است و در بین مردم روسیه به «پنجره‌ای به اروپا» مشهور است.

معرفی شهر سن پترزبورگ

شهر سن پترزبورگ مرکز فرهنگی روسیه است و به مدت دویست سال پایتخت کشور روسیه بوده‌است. نام این شهر بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی «پتروگراد» و در زمان اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱میلادی «لنینگراد» بوده است. از زمان حکومت قاجار در ایران، سن پترزبورگ بطور عامیانه «پِتِل پُرت» یا «فتل فُرت» خوانده می‌شده و در مثل «از اینجا تا پتل پورت» به عنوان دورترین نقاط بکار می‌رفته است.

تاریخ

شهر سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳ توسط پتر کبیر ساخته شد. با اینکه این شهر قدمتی ۳۵۰ ساله دارد، اما بیشتر از هر شهر دیگری در دنیا «انقلاب» را تجربه کرده است. انقلاب ۱۹۱۷ روسیه در این شهر به وقوع پیوست و همچنین این شهر به عنوان پایگاهی در دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم در تاریخ روسیه برخوردار است.
هر جای شهر که چشم بگردانید تاریخ  را می‌بینید؛ مانند نماد شروع انقلاب بلشویک  که کشتی جنگی شفق قطبی است و نمادهای بسیاری که یادآور ۹۰۰ روز محاصره این شهر توسط نازی‌هاست و در انتها دو میلیون نفر کشته به جای گذاشت.

گردشگری

این شهر، شهر جوانی محسوب می‌شود، اما از نظر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یکی از غنی‌ترین شهرهای دنیاست.
برای بازدید از این شهر زیبا و دیدن نیمی از جاذبه‌های این شهر افسانه‌ای حداقل به دو یا سه روز زمان نیاز دارید، این را می توانید از هر کسی که به این شهر سفر کرده است بپرسید!

غذا

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، همه چیز در این شهر به طور چشمگیری تغییر کرد؛ رستوران ها نیز از این قاعده مستثنی نماندند و امروزه در هر گوشه شهر کافه یا رستورانی که انواع مختلف غذاهای دنیا را سرو می‌کند دیده می‌شود. به راحتی می‌توانید غذاهای مکزیکی، هندی یا حتی سوشی خوشمزه بخورید. شهرت این شهر به خاطر آشپزی فوق‌العاده آن نیست، اما واقعاً دستپخت روس‌ها خوشمزه است. ضمنا سوپ کلم را در این شهر فراموش نکنید.

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها