ریاض | Riyadh

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶٬۸۰۰٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۱(۹۶۶)+
ساعت:

شرح

ریاض پایتخت عربستان سعودی و مرکز استانی به همین نام در منطقه نجد این کشور می‌باشد. این شهر که یکی از مهم‌ترین شهرهای جهان اسلام است، یکی از پررونق‌ترین و آبادترین شهرهای کشور خشک و کویری عربستان محسوب می‌شود. این شهر علاوه بر تاریخ کهن و پرگهر خود، همچنان که بافت تاریخی خود را حفظ نموده، به یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای عربستان تبدیل شده است. هرچند که کمتر کسی به قصد سفری سیاحتی و غیر زیارتی به عربستان سفر می‌کند، اما اگر قصد تفریح در عربستان را دارید این شهر قطعا می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای شما باشد. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی را بیشتر بشناسیم.

خرید تور ارمنستان خرداد ۱۴۰۱

معرفی شهر ریاض

تاریخ برای شهر ریاض از دو قبیله مشهور طسم و جدیس که پیش از اسلام در این منطقه که به اسم حجرالیمامه شهرت داشت می‌زیسته‌اند، شروع شده است. بعدها این دو قبیله منقرض شدند و بر ویرانه‌های حجرالیمامه شهر کنونی ریاض به دست قبیله بنی حنیفه بنا گردید و این قبیله در آن ساکن شدند. آثار و بقایای کاخ‌های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است. این شهر جایگاه سیاسی و استراتژیک خود را زمانی پیدا کرد که تقریبا چند دهه قبل محمدبن سعود اول و محمدبن عبدالوهاب با یکدیگر متحد شدند. سپس ملک عبدالعزیز، پدر پادشاه کنونی عربستان، این شهر را به عنوان مرکز حکومت سعودی‌ها معرفی نمود. 

گردشگری

قصر مصمک، مرکز آل فیصلیه، برج المملکه که با ارتفاع 302 متر دومین برج بلند عربستان سعودی است، مرکز تاریخی شاه عبدالعزیز، موزه ملی عربستان، کاخ یمامه، میدان دیرا و کاخ پادشاه از جمله دیدنی‌های این شهر تاریخی هستند. همچنین قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه کشور عربستان یعنی دانشگاه ملک سعود نیز در این شهر واقع شده است.

جغرافیا

این شهر دقیقا در وسط شبه جزیره عربستان، در قسمت شرقی فلات نجد و روی تپه‌ای پهناور به ارتفاع 600 متر بنا شده که دره وادی حنیفه از میان آن می‌گذرد. 

آب و هوا

اقلیم حاکم بر این منطقه نیز درست مانند سایر مناطق عربستان، خشک و گرم و کویری است. این شهر به ندرت رنگ باران را به خود می‌بیند.

با مرکز خرید مترونوم ایروان آشنا شوید