پنوم پن (Phnom Penh)

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲٬۲۳۴٬۵۶۶
پیش شماره تلفن: ۰۲۳(۸۵۵)+
ساعت:

شرح

پنوم پن 

پنوم پن پایتخت افسانه‌ای کشور کامبوج، با طبیعتی بسیار زیبا و سرسبز همراه پیشنه‌ی تاریخی غنی و کهن، معماری فوق‌العاده سحرانگیز و بازارها و بناهای رنگارنگ و غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه، امکان ندارد که گردشگری را ناراضی به کشور خود برگرداند. این شهر، یکی از بهترین شهرهای توریستی جنوب شرقی آسیا است که در کرانه رود زیبای مکونگ، هفتمین رود طویل آسیایی، در سال 1434 بنا نهاده شد. معماری این شهر سبکی آمیخته از معماری فرانسویان و معماری متداول هندوچینی و جنوب آسیایی است که سبکی بی‌نظیر را  به نمایش می‌گذارد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر باستانی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر پنوم پن 

پنوم پن که پایتخت تاریخی کشور کامبوج است، از زمان استعمار فرانسویان به عنوان پایتخت شناخته می‌شود. با این وجود از دوران استعمار فرانسویان در این شهر هنوز یادگارهای زیادی باقی مانده که به زیبایی شهر افزوده است. در دهه 1920 این شهر جز زیباترین شهرهای ساخته شده توسط فرانسویان در منطقه هندوچین بوده که به مروارید آسیا شهرت یافته بوده است. متاسفانه در خلال جنگ‌های داخلی و طی انقلاب کمونیستی خمرهای سرخ این شهر نیز آسیب زیادی دید و حتی مهم‌ترین بنای تاریخی شهر به شکنجه‌گاه نیروهای خمر تبدیل شد که بیست هزار نفر در آن شکنجه و حدود 15 هزار نفر در آن گم شدند. امروزه از این بنا به عنوان موزه کشتار عام نام برده می‌شود.

گردشگری

بازار مرکزی شهر که سبک زندگی و فرهنگ مردم آن‌را به خوبی نمایش می‌دهد، کاخ سلطنتی بسیار پر زرق و برق و معبد نقره آن، موزه ملی کامبوج با ساختمانی بسیار شگفت‌انگیز، خیابان بسیار زیبای ساحلی سیسووات‌کی که در کرانه رودخانه تونل‌ساپ قرار گرفته و جزیره زیبای سیلک یا کوداچ که در بالای رودخانه مکونگ واقع شده از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر که در کرانه غربی رودخانه مکونگ و در قسمت جنوبی کشور کامبوج واقع شده با شهرهای پری‌ونگ، کامپونگ‌سهنگ، تاکئو و کوه کونگ همسایه می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم حاکم بر شهر پنوم پن نیمه گرمسیری و شرجی است که تفاوت دمای بسیار اندکی برای تابستان‌ها و زمستان‌های آن به وجود آورده است.

دیدنی‌ها