ماسال | Masal

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۹٬۳۸۹
پیش شماره تلفن: ۰۱۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

ماسال یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرهای ایران در استان گیلان و در دامنه کوه‌های خیره کننده تالش، شهری که به بهشت گمشده گیلان شهرت یافته است. این شهر بی‌نظیر که همچون نگینی بر پهنه خاک ایران می‌درخشد، با طبیعت حیرت‌انگیز و بکر خود جولان‌گاه گردشگرانی شده که از شلوغی‌های حوصله‌بر دنیای مدرن امروز، به آغوش زیبای طبیعت در کنجی آرام و ساکت، شناور بر ابرهای سحرانگیز فرار می‌کنند. اگر می‌خواهید این شهر رویایی شمال ایران را بیشتر بشناسید با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر ماسال

شهر ماسال که در گذشته‌های نه چندان دور با نام رودکنار شناخته می‌شده، محلی برای برگزاری شنبه بازارهای امروزی بوده است. از همین‌رو روستای کوچک رودکنار به مرور زمان پیشرفت نموده و شهر ماسال امروزی به وجود آمده است. این شهر جز بکرترین و دست نخورده‌ترین مناطق شمالی ایران می‌باشد که دو بخش مرکزی و شاندرمن را در خود جای داده است. مردم این منطقه از تبار تالشی‌ها هستند که به زبان تالشی نیز صحبت می‌کنند و دهقانان معروف شاندرمن نیز از این قبیله محسوب می‌شوند. جالب اینجاست که نرخ مهاجرت به این شهر البته برای میانسالان بسیار بالاست طوریکه خیلی از میانسالان ایران ترجیح می‌دهند باقی عمر خود را در این شهر بکر و آرامش‌بخش سپری نموده و از آن لذت ببرند.

اقتصاد

اقتصاد این منطقه بر دوش صنعت کشاورزی و دامپروری و صنایع وابسته به این دو استوار است. برنج مهم‌ترین محصول کشاورزی آن و باغ‌داری، پرورش دام و طیور، زنبورداری، شیلات و پرورش آبزیان و کرم ابریشم از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های مردم این شهر به شمار می‌روند. 

گردشگری

دیواره سنگی اسبه ریسه، محل شهادت میرزا کوچک خان، آبشارهای بی‌نظیری همچون ویوز، خون، تولی نساء و رامینه، غارهای باستانی خدیله پشت، چلسی و کلچال و غار فوق‌العاده شگفت‌انگیز آویشو و همچنین جاده آسفالته ماسال به خلخال از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

شهرستان‌های رضوانشهر، فومن، صومعه‌سرا، خلخال و استان اردبیل از همسایگان آن هستند و این شهر در 50 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است.

آب و هوا

در بخش مرکزی آن اقلیم معتدل و مرطوب حاکم است و در بخش‌های کوهستانی آن آب و هوای معتدل کوهستانی جریان دارد.