ماله

Malé

مشخصات شاخص

کشور: مالدیو
جمعیت: ۱۳۳,۴۱۲
پیش شماره تلفن: ۳۳۱
ساعت:

شرح

ماله پایتخت مجمع الجزایری در در اقیانوس هند به نام مالدیو است. واحد پول آن روفیه مالدیو است. دیوهی که زبان رسمی مردم آنجاست، شباهت‌هایی به زبان سینهالی قدیم دارد. اجداد این قوم علاوه بر داشتن رگه‌های از اعراب بیشتر آمیخته‌ای از قوم آریایی و دراویدی هستند که از سری‌لانکا و هند آمده‌اند. ایلیا گشت امروز به معرفی این شهر می‌پردازد.

معرفی ماله

در زبان سانسکریت کلمه‌ای به نام “ماهالای” وجود دارد که به معنی “خانه بزرگ” است و به قصر پادشاه اشاره دارد، نام ماله از این کلمه گرفته شده است. از نقاط دیدنی این شهر می‌توان مسجد جامع، مقر مولی آگ، موزه ملی، مسجد قدیمی و بازار ماهی را نام برد. هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی، چهار بخش تجاری‌ای هستند که در مرکز این شهر انجام می‌شوند. 

اقتصاد

نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات محصولاتی هستند که در ماله به عمل می‌آیند. مردم آن به صنایع علاقه دارند و صنعت کشتی‌سازی در این شهر رونق دارد. همچنین ایستگاه‌های غواصی زیادی را می‌توان در این جزیره دید. این شهر که دارای مرز آبی با کشور سریلانکا است، فرودگاه مجهز و مدرنی دارد و بزرگترین مرکز تجاری کشور مالدیو نیز می‌باشد. قایق، تاکسی هوایی و قایق‌های بادبانی خصوصی وسایل حمل و نقل در ماله هستند و نیز ورود به مالدیو عمدتا از طریق فرودگاه بین‌المللی مالدیو انجام می‌شود. در کل می‌توان اقتصاد این شهر را بر پایه کشاورزی، ماهی‌گیری و گردشگردی دانست.

جغرافیا

مجمع الجزایر مالدیو به همراه جزایر چاگوس و لکشدویپ که بر روی فلات زیر آبی چاگوس_لاکادیو قرار گرفته‌اند، در واقع ‌یک زیست بوم خاکی را تشکیل داده‌اند. ماله که جزیی از آبسنگ کافو به شمار می‌آید، در کناره جنوبی آبسنگ ماله شمالی قرار گرفته است.

آب و هوا

فصل بارانی این شهر از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر است که با وزش باد و طوفان همراه می‌باشد. آب و هوای ماله در تمام سال تحت تاثیر اقیانوس هند است که موجب می‌شود دمای شهر بین 24 تا 33 درجه سانتی‌گراد باشد و هوای شرجی نسبتا بالایی نیز داشته باشد. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها