Ealiya Gasht Pars

کشور مالدیو

درباره کشور

کشور مالدیو مجمع الجزایری در اقیانوس هند است و پایتخت آن شهر ماله است. این کشور از نظر جمعیت و مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا به شمار می‌رود. به‌طور میانگین زمین‌های این کشور ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند، از این رو، این کشور کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. جالب است بدانید بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. با ایلیا گشت همراه شوید تا با این جزایر زیبا آشنا شوید.

معرفی کشور مالدیو

مجمع الجزایر مالدیو در فاصله ۶۰۰ کیلومتری جنوب غربی سواحل کشور هند قرار گرفته‌است. این جزایر از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی فراوانی در آن وجود دارند. شهر ماله، پایتخت مالدیو حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بوده است. این کشور در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مردم

واحد پول این کشور روفیه مالدیو است و زبان رسمی آن دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند می‌رسد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند. دین رسمی آنها اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است.

تاریخ

دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ثبت شده‌است.جالب است بدانید یک روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده‌است.

جغرافیا

کشور مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد و از مجمع‌الجزایری با ۱۱۹۲ جزیره مرجانی تشکیل شده‌است. این جزایر در پهنه‌ای آبی در حدود ۹۰ هزار کیلومتر مربع پراکنده‌اند اما کل مساحت خشکی آن‌ها فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع است. بزرگترین جزیره ۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مالدیو تنها ۹ جزیره با مساحتی بزرگتر از ۲ کیلومتر مربع وجود دارند. ۲۰۰ عدد از جزیره‌ها مسکونی هستند و ۸۸ جزیره دیگر دارای اقامتگاه‌های گردشگری است.

آب و هوا

دمای هوای مالدیو تحت تأثیر اقیانوس هند در تمام مدت سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد متغیر می‌باشد. علی‌رغم وجود هوای شرجی نسبتاً بالا، نسیم دریایی مداوم خنک باعث جابجا شدن هوا و تعدیل گرما می‌شود. این کشور دارای دو فصل خشک و بارانی است که فصل بارانی از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه می‌باشد.

مشخصات کشور

قاره: آسیا