لیماسول | Limassol

مشخصات شاخص

کشور: کشور قبرس
جمعیت: ۲۲۸٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۳۵۷+
ساعت:

شرح

شهری ساحلی در مرکز ناحیه لیماسول در کشور قبرس است که توانسته با مناظر شگفت‌انگیزی از دریای مدیترانه به همراه ترکیب دنیای مدرن و دوره باستانی خود، موقعیت توریستی بی‌نظیری را برای این کشور فراهم آورد. این بندر زیبا که در گذشته شهری سلطنتی بوده، امروزه با سواحل بی‌نظیر شبه جزیره آکروتیری و روستاهای کوهستانی باشکوه، کوه های ترودوس، کوریون باستان (بهترین مکان باستانی قبرس) همراه خرابه‌های معبد آفرودیت و قبرهایی که قدمت آن‌ها به عصر آهن برمی‌گردد، به‌عنوان یکی از بهترین مناطق توریستی جهان شناخته می‌شود. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر لیماسول

لیماسول که شهری بندری است و تقریبا در جنوب و مرکز کشور قبرس واقع شده، موقعیت بین قاره‌ای خوبی بین سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا پیدا کرده که توانسته به خاطر آن به بزرگ‌ترین پورت ترانزیت کالا در قبرس و یکی از مهم‌ترین بنادر ترانزیت کالا در اروپا، و همین‌طور بزرگ‌ترین بندر ترانزیت کالا در مدیترانه تبدیل شود. فرودگاه های بین المللی لارناکا و پافوس در فاصله ۴۵ دقیقه ای از آن واقع شده اند. این شهر پر از آثار باستانی و مکان‌های تاریخی است که نشان از قدمت دیرینه و فرهنگ غنی آن دارد. به همین دلیل با داشتن آب و هوایی مطلوب به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور، منطقه‌ای توریستی و تفریحی فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده است.

اقتصاد

مشاغل توریستی، تجارت و بانکداری و مالی در این شهر بسیار رونق دارد و تقریباْ تمام شرکت‌های فارکس و تریدرهای بین‌المللی در آن دفتری دارند که دلیلش احتمالا شرایط بسیار خوب مالیاتی و آسانی راه اندازی و اداره کسب و کار در قبرس است. این شهر دارای بیمارستان بسیار بزرگ و پیشرفته، دانشگاه‌ها و کالج‌های بین‌المللی و مراکز خرید بزرگ است. بزرگ‌ترین دانشگاه فنی قبرس نیز دراین شهر است. یکی از شلوغ­‌ترین بندرها در تجارت ترانزیت مدیترانه و بزرگ‌ترین بندر قبرس می‌باشد و به یکی از مهم‌­ترین مراکز گردشگری، تجاری و خدماتی منطقه تبدیل شده است.

گردشگری

تقریبا در همه طرف و جای جای شهر می‌توان آثار باستانی گذشتگان را دید. شهر بندری آماتوس که خرابه‌های معبد آفرودیت را در خود دارد و در شرق لیماسول واقع شده، دهکده کولوسی در 14 کیلومتری غرب شهر که یادگار قرن پانزدهم است، شهر باستانی اپوکسی که با آمفی تئاتر یونانی رومی قرن دوم قبل از میلاد خود در غرب ساحل شهر هرساله میزبان جشنواره موسیقی و تئاتر است، قلعه لیماسول معروف به قلعه بیزانسی که در سال 1228 ساخته و محل ازدواج شاه ریچارد معروف و ملکه برنگاریا بوده و موزه قرون وسطای آن که اشیای متعلق به زمان های بین سال ۴۰۰ تا سال ۱۸۷۰ میلادی را نگهداری می‌کند از مهمترین مناطق دیدنی و باستانی شهر محسوب می‌شوند.

آب و هوا

آب و هوای نیمه گرمسیری مدیترانه ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های ملایم بر این شهر حاکم است. دمای هوا در زمستان کمتر از ۸-۹ درجه سانتی‌گراد نمی‌شود و البته در تابستان نیز از ۳۵ درجه به‌ندرت بیشتر می‌شود. به همین دلیل آن‌را گرم‌ترین شهر قبرس می‌دانند. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها