لوزان | Lausanne

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۲۵٬۸۸۵
پیش شماره تلفن: ۲۱(۴۱)+
ساعت:

شرح

شهر لوزان در کشور سوئیس و در بخش فرانسوی زبان آن قرار گرفته است. این شهر چنان مملو از آرامش و زیبایی است که به بهشتی باشکوه و خیره کننده می‌ماند. خانه‌های رنگارنگ در کوچه پس کوچه‌های آن، کلیساها و قلعه‌های قدیمی، محله‌هایی با سبک معماری خاص، طبیعت زیبا و مناظری دل‌فریب همه و همه دست به دست هم داده‌اند هرچه بیشتر گردشگران را متحیر و مجذوب خود کنند. ایلیا گشت در این مقاله سفری به این شهر فرانسوی-سوییسی داشته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر لوزان

پیشینه لوزان به زمانی‌ برمی‌گردد که رومی‌ها در این مکان یک کلونی تجاری در قرن اول قبل از میلاد بنا نمودند و پس از آن کلیسای جامع شهر به مکان زیارتی بسیار مهمی در جاده سنت جیمز، در قرون وسطی تبدیل شد. بعدها به یک شهر دانشگاهی بدل شد اما به مرور با کنگره‌ها، نمایشگاه‌های تجاری و تعدادی سالن اجتماعات خیره کننده‌ شهرت یافت. دفتر مرکزی بازی‌های المپیک دنیا در این شهر قرار داشته و یک موزه المپیک نیز در اینجا وجود دارد که معروف‌ترین جاذبه گردشگری‌اش به شمار می‌رود. دانشگاه لوزان و دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال آن از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا هستند که در این شهر واقع شده‌اند. 

گردشگری

این شهر علاوه‌بر اماکن دیدنی و مناظر جذاب طبیعی با برگزاری چند جشنواره در سال، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. در فصل پاییز هر سال «بازار مکاره سوئیس غربی» در این شهر برپا می‌شود و از بسیاری از کشورها برای تماشای آن می‌روند. همچنین جشنوراه کتاب‌های مصور لوزان که بزرگ‌ترین جشنوراه کتاب‌های مصور اروپاست هم هر ساله در این منطقه برگزار می‌شود. کلیسای جامع نتردام، میدان پلو و مسیر پلکانی اسکلیه دو مارشه از جمله مناطق دیدنی و تاریخی شهر می‌باشند.

جغرافیا

از آنجایی که این شهر بر روی سه تپه واقع شده، به شهر فراز و نشیب شهرت یافته است. لوزان در غرب سوئیس و کرانه دریاچه ژنو، درست در مقابل بخش اویان فرانسه واقع شده که 50 کیلومتر از سمت شمال شرقی با ژنو فاصله گرفته است. این شهر مرکز کانتون وو (ایالت) و بخش لوزان است. 

هتل‌ها