کوتایسی | Kutaisi

مشخصات شاخص

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱۹۲٫۵۰۰
پیش شماره تلفن: ۳۳۱(۹۹۵)+
ساعت:

شرح

کوتایسی که دومین شهر پرجمعیت گرجستان است، مرکز ایالت ایمرتی که به‌عنوان پایتخت کهن این کشور شناخته شده و قسمت شرقی جلگه کولخیس قرار گرفته است. این شهر تاریخی هم‌اکنون مرکز سیاسی و محل پارلمان گرجستان شده که روز به روز بر اهمیت اقتصادی آن نیز افزوده می‌شود. هنگامی‌که پارلمان و مرکز سیاسی کشور به این شهر منتقل شد بسیاری از بناهای تاریخی مورد بازنگری و بازسازی قرار گرفتند و پر از مکان‌های جذاب و دیدنی و امن شد که بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گرفت. همراه با ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا خواهیم داشت.

معرفی شهر کوتایسی

سکونت انسان‌ها در شهر کوتایسی با قدمتی چندهزار ساله به دوره پاره سنگی و عصر مفرغ بازمی‌گردد اما تاریخ مستند برای این شهر با نام کهن کوتاتیسیوم به سه قرن پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این شهر زمانی مقر پادشاهی باستانی به نام کولخیس بوده است. از اواسط قرن هشتم تا قرن نوزدهم پایتخت گرجستان غربی و سپس پادشاهی ایمرتی شد. سلجوقیان در قرن یازدهم آن‌را به آتش کشیدند و پس از آن‌ها چنگیزخان و تیمور لنگ در قرن‌های 13 و 14 شهر را مورد تجاوز و غارت قرار دادند. پس از آن‌ها و طی قرن‌های متمادی به سبب وجود راه‌های کاروان‌رو و رودخانه ریونی رونق بازرگانی شهر افزایش یافت و کالاهای بازرگانی از آن به سواحل دریای سیاه و شهر پوتی فرستاده می‌شد.

اقتصاد

تراکتورهای کوچک برای شخم زدن باغ‌ها و تاکستان‌ها در بزرگ‌ترین کارخانه‌های این شهر ساخته می‌شوند. همچنین کارخانه‌های تولید روغن جلا و رنگ مواد اصلی تولید رنگ‌های با دوام ، کات کبود ، باریت و چند محصول دیگر را تولید می‌کنند. از دیگر کارخانه‌های مهم منطقه‌ای آن نیز می‌توان به ولید پارچه و ابریشم ، پوشاک و منسوجات و کارخانه ی تولید کنسرو و میوه و سبزی کوتائیسی اشاره نمود. 

گردشگری

از مکان‌های جذاب و دیدنی شهر نیز می‌توان به صومعه گلاتی که در سال 1107 میلادی توسط پادشاه دیوید چهارم بنا شد، کلیسای بزرگ بگراتی متعلق به قرن 11 میلادی، مجسمه داوود نبی، غارهای پرمتئوس، میدان اصلی شهر و پارک مرکزی آن همراه با آبنماها و فواره‌های زیبا، همچنین باغ گیاه‌شناسی آن که حدود 700 نوع درخت و درختچه متفاوت را در خود جا داده، اشاره نمود.

دیدنی‌ها