خرم‌آباد

درباره شهر

خرم‌آباد بزرگ‌ترین شهر لرنشین ایران و مرکز استان لرستان که با تاریخی کهن و قدمتی چندهزار ساله پاسدار آثار ارزشمند تاریخی و جاذبه‌های فوق‌العاده طبیعی فراوانی گشته است. این شهر نیز یکی از شهرهای مرتفع ایران و در میان دره‌های رشته کوه زاگرس با ارتفاع 1147،8 متر از سطح دریا قرار گرفته است. شهری تماشایی که بیشتر مردم ایران آن را با تصویر قلعه فلک الافلاک بر بلندای آن به یاد می آورند و برای چشمه ها و رودهای کوچک و بزرگی که از دل شهر می جوشد و جاری می شود،‌ بسیار معروف شده است. در سفر به این شهرستان با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی خرم‌آباد

خرم‌آباد با نام لری خورمووه که در زمان عیلامیان بانام خایدالو وجود داشته است. پس از آن به دستور شاپور دوم بر خرابه‌های آن شهر شاپورخواست ساخته شد. این شهر کهن یکی از شهرهای مهم ایران در دوره ساسانیان بوده و دژ شاپورخواست یا همان قلعه فلک‌الافلاک که نماد این شهر است از آثار به یادگار مانده از آن دوران است. همچنین این شهر یکی از پایتخت‌های آل حسنویه و هزاراسبیان یا همان اتابکان لرستان نیز به‌شمار می‌رفته است. این شهر هم‌اکنون با آب و هوای مناسب و معتدلش در فصول مختلف سال به‌ویژه فصل بهار یکی از مقاصد مهم گردشگری غرب کشور شناخته می‌شود.

گردشگری

جنگل‌های بلوط زاگرس، رودخانه خرم‌رود، کوه‌های سفیدکوه و مدبه، دریاچه کیو، پارک جنگلی شورآباد از جمله جاذبه‌های طبیعی آن هستند. قلعه فلک‌الافلاک، مناره آجری، پل شاپوری، سنگ نبشته و گرداب سنگی نیز از جمله آثار باستانی و اماکن دیدنی این شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر که مرکز شهرستان خرم‌آباد و مرکز استان لرستان است 490 کیلومتر تا تهران فاصله دارد. خورمووه با مساحت 6،233 کیلومتر مربع از شمال به شهرستان سلسله و از شمال شرق به شهرستان بروجرد متصل شده است. در سمت شرق خود به شهرستان‌های درود و الیگودرز می‌رسد و از سمت جنوب به شهرستان اندیمشک محدود شده است. در غرب و جنوب غربی خود نیز با شهرستان‌های دوره و پلدختر همسایه است.

آب و هوا

اقلیم این منطقه مدیترانه‌ای معتدل و نیمه مرطوب است. دارای بارندگی فراوان به‌خصوص در فصل بهار می‌باشد و معمولا زمستان‌های سرد همراه با بارش بسیار برف دارد.

مشخصات شهر

کشور: ایران