کرمان | Kerman

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۶۳۴٬۱۳۴
پیش شماره تلفن: ۰۳۴
ساعت:

شرح

کرمان | Kerman

شهر کرمان یکی از شهرهای بزرگ کشور ایران و مرکز استان کرمان، پهناورترین استان ایران است. این شهر یکی از پنج شهر کهن ایران‌زمین است. ارتفاع این شهر از سطح دریای آزاد ۱۷۵۶ متر بوده و باعث شده تا سومین مرکز استان مرتفع و بلند ایران محسوب شود و آب و هوای معتدلی را برای آن به ارمغان آورده است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر کرمان

شهر کرمان از شهرهای مهم و تاریخی کشور است که جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ معادل ۶۳۴،۱۳۲ نفر بوده‌است.
استان کرمان مرجع صنعتی، فرهنگی، سیاسی، کشاورزی، دانشگاهی-علمی و مذهبی در میان استان‌های منطقه جنوب شرق کشور است و بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده دارد که پنج اثر آن در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و از این حیث در ایران رتبه نخست را دارد. در برنامه‌های توسعه کشور، کرمان باید به شهری الکترونیکی تبدیل شود و این شهر به عنوان پایلوت دولت الکترونیک انتخاب شده‌است.

آب و هوا

این شهر به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا دارای آب و هوای خنک و معتدل است و سومین مرکز استان مرتفع ایران بعد از شهرکرد و یاسوج به شمار می‌رود. تابستان‌های آن نسبتاً خنک و زمستان‌هایش بسیار سرد است.

زبان و گویش

مردم این دیار به زبان پارسی و لهجه کرمانی سخن می‌گویند.

گردشگری

کرمان همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده که دلیل آن موقعیت خاص تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی این شهر است و همه ساله از گردشگران داخلی و خارجی میزبانی می‌کند.

گرمترین نقطه کره زمین

یکی مناطق طبیعی شگرف کرمان کویر لوت شهداد است که همواره مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار داشته است. در این کویر گرمترین نقطه کره زمین با درجه حرارت ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد قرار دارد. جاذبه طبیعی دیگر آن کلوت‌های شهداد است که بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا به‌شمار می‌آید و به عنوان منحصربه‌فردترین و جذابترین عارضه کویر نام برده می‌شود. کلوتها در اثر فرسایش آبی و بادی طی هزاران سال شکل گرفته‌اند و از دور مانند شهری بزرگ اما بدون جمعیت به نظر می‌آیند.

 

هتل‌ها

دیدنی‌ها