کاشان | Kashan

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۰۴٬۴۸۷
پیش شماره تلفن: ۰۳۱
ساعت:

شرح

کاشان شهری تاریخی و بخشی از استان اصفهان در کشور عزیزمان ایران است. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب شهر تهران واقع است و مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمومنین است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. با ایلیا گشت همراه شوید تا با این شهر زیبا آشنا شوید.

معرفی شهر کاشان

کاشان شهری با اصالت و مملو از مشاهیر علمی و ادبی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. مورخین، شهر کاشان را با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و حتی جهان می‌دانند. اقلیم این شهر که دارای دو منطقه کوهستانی و کویریست آن را به یکی از سکونت‌گاه‌های مهم در ایران بدل ساخته‌است و جاذبه‌های گردشگری آن همچون آداب و رسوم گلاب گیری و قالیشویی که مراسم سنتی این شهرند، سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

اولین تمدن

سیَلْک نام اولین تمدن شهرنشینی ایران مرکزی است که در سه کیلومتری جنوب‌غربی این شهر قرار دارد. محوطه باستانی سیلک که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود هفت هزار و پانصد سال دارد.

آب و هوا

کاشان دارای آب و هوای خشک، گرم و بیابانی است. متوسط دمای سالانه بیش از ۱۸ درجه سانتیگراد می‌باشد.

شهر عمارت‌های ایرانی

نوزده عمارت تاریخی در این شهر زیبا وجود دارد که به خوبی محفوظ مانده‌اند. این عمارت‌ها عناصر عمومی خانه‌های سنتی کاشان را دارا می‌باشند، اما نسبت به آن‌ها دارای فضاهای بزرگتر، معماری ماهرانه‌تر و عناصر مجلل‌تری هستند. از معروف‌ترین این عمارت‌ها می‌توان به خانه بروجردی‌ها، خانه بنی کاظمی و خانه مرتضوی اشاره کرد.

باغ فین

باغ فین از معروف‌ترین فضاهای سبز کاشان است و از مهمترین نمونه‌های باغ‌های ایرانی است که هنوز زنده و پابرجاست، وجود عناصر پویای آب و درخت در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده‌است.

زبان

مردم کاشان به زبان فارسی و لهجه کاشانی تکلم می‌کنند، این لهجه مانند بسیاری از لهجه‌های فارسی دارای ویژگی‌های آوایی‌ای است که برخی از آن‌ها خاص این منطقه‌است.

صنعت

نود درصد صنعت این شهر بر پایه فرش ماشینی و صنایع وابسته آن است. جالب است بدانید ۹۵ درصد فرش جهان در منطقه کاشان تولید و عرضه میگردد و از این شهر به عنوان پایتخت فرش جهان یاد می‌شود. همچنین قالی دستباف کاشان در یونسکو ثبت شده‌است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها