ایلام

درباره شهر

ایلام یک شهر مرزی در غرب ایران و مرکز استان ایلام می‌باشد. این شهر نیز که یکی از شهرهای کوهستانی ایران است در دامنه رشته کوه‌های زاگرس و در ارتفاع 1427 متری از سطح دریا قرار گرفته است. همین امر باعث به‌وجود آمدن جاذبه‌ های طبیعی منحصر به‌ فردی برای آن شده است. این شهر سومین شهر بزرگ کرد نشین پس از کرمانشاه و سنندج است که با قرار گرفتن بر سر مسیر زائرین کربلا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر بکر و زیبا را بهتر بشناسیم.

معرفی ایلام

ده بالا نامی بوده که در گذشته برای ایلام به‌کار می‌برده‌اند. لرستان پشت کوه نیز نامی بوده که در دوره قاجار به دلیل اینکه مقر تابستانی حسینقلی خان ابوقداره والی لرستان بوده، به آن داده شده بود. نهایتا در شهریور سال 1307 شمسی به نام ایلام تغییر یافته است.

گویش مردم آن کردی ایلامی و همگی شیعه دوازده امامی هستند. از دیرباز جایگاه شهرنشینی و گهواره فرهنگی ایرانیان بوده‌ و در دوره ساسانی بخشی از سرزمین «پهله» یا «پهلو» شمرده می‌شده که تازیان آن را «جبال» می‌نامیده‌اند. از سدهٔ چهارم تا میانه‌های ششم قمری، این منطقه بخشی از عراق عجم بود. متاسفانه این شهر در دوران جنگ ایران و عراق بشدت آسیب دید.

جغرافیا

ایلام که در شمال غربی این استان واقع شده مرز مشترکی با کشور عراق دارد. همچنین با شهرستان‌های ایوان، سیروان، چرداول، دره شهر، مهران همسایه است. کوه شنه چیز در شمال، کوه‎‌های شلم در شرق و قلاقیران در غرب و رشته کوه کبیر کوه در جنوب آن را احاطه نموده‌اند. سیاه کوه، مانشت و گچان نیز از کوه‌های مهم اطراف آن هستند. رودخانه‌های گدارخوش، تلخاب و قلا یا قلعه هم از رودهای مهم جاری در پیرامون این شهر می‌باشند.

آب و هوا

به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و حصاری که کوه‌ها برای آن به‌وجود آورده‌اند و ارتفاعات جنگلی استقرار یافته در این منطقه، آب و هوای معتدل کوهستانی بر آن حاکم شده است. ماه‌های دی و بهمن سردترین ماه‌های سال و تیر و مرداد گرم‌ترین ماه‌های این شهر هستند.

مشخصات شهر

کشور: ایران