قزوین

Ghazvin

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۵۶۶۷۷۳
پیش شماره تلفن: ۰۲۸۱
ساعت:

شرح

شهر قزوین یکی از شهرهای باستانی ایران‌زمین است. قزوین، برای مدت 57 سال پایتخت ایران بوده است. این شهر همچنین بزرگان و مشاهیر برجسته‌ای را پرورش داده است. فرهنگ و تاریخ اصیل قزوین، آن را به یکی از قطب‌های گردشگری ایران تبدیل کرده است. اگر مایل هستید دربارۀ این شهر باستانی بیشتر بدانید، در ادامه با ایلیاگشت همراه شوید.

تاریخچه

پیشینۀ شهر قزوین به دورۀ ساسانیان بازمی‌گردد. این شهر در آن زمان به دستور شاپور رونق یافت. در حوالی منطقۀ قزوین، تپه‌های باستانی بسیاری شناسایی شده. این شهر کهن در زمان شاه طهماسب صفوی پایتخت ایران بوده است. گفتنی است قزوین، در دورۀ صفویه به مدت 57 سال به عنوان پایتخت ایران بوده.

آداب‌ و رسوم

مردم قزوین آداب‌ و رسوم و سنت‌های خاصی دارند که یکی از معروف‌ترین آن‌ها جشن باران است. در پنجاهمین روز هرسال یا همان پنجاه‌ به در، مردم این شهر سنت خاصی را دنبال می‌کنند که به زمان پیش از اسلام بازمی‌گردد. آن‌ها به سمت آب‌انباررهای جنوب قزوین می‌روند و در آن‌جا نماز باران می‌خوانند. در این مراسم زیبا، نوعی غذای ساده و محلی به نام دُیماج سرو می‌شود که از نان محلی خشک‌شده، سبزی، گردو، پیاز داغ و خیار تهیه می‌شود. یکی از غذاهای دیگری که در این جشن تهیه می‌شود آش رشته است.

جاذبه‌های گردشگری

از آن‌جایی که شهر قزوین، شهری باستانی و کهن است، جاذبه‌های تاریخی فراوانی در آن به چشم می‌خورد. معروف‌ترین بنای تاریخی قزوین، کاخ چهل‌ستون است که تنها اثر تاریخی به جا مانده از دورۀ صفویه می‌باشد. جالب است بدانید نخستین خیابان ایران با نام سپه در شهر قزوین ساخته شد. آب‌انبار سردار که بزرگترین آب‌انبار گنبدی چهان است نیز در شهر قزوین قرار دارد. در قزین، گرمابه‌های فراوانی وجود دارد که همگی آن‌ها معماری و تزئینات منحصر به فرد و خاصی دارند، به همین دلیل این گرمابه‌ها به نوعی جاذبۀ گردشگری برای قزوین تبدیل شده‌اند. از دیگر چاذبه‌های گردشگری قزوین می‌توان به مسجدجامع قزوین، کاروانسرای سعد‌السلطنه و کلیسای کانتور اشاره کرد.

 

 

هتل‌ها

دیدنی‌ها