فومن | Fouman

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۱،۱۷۶
پیش شماره تلفن: ۰۱۳
ساعت:

شرح

مرکز شهرستان فومن و یکی از شهرستان‌های استان گیلان است. این شهر جلگه‌ای که توسط باغ‌ها و شالیزارها احاطه شده، پیشینه تاریخی جالبی نیز دارد. باستان‌شناسان زمان پیدایش شهر را به دوره ساسانیان مربوط می‌دانند. به عقیده آنان دو قوم باستانی شمال ایران یعنی کاسپی و کادوسی در 2500 تا 3000 سال پیش در این منطقه سکونت داشته‌اند. از این رو به کی از قویترین شهرهای توریستی شمال بدل گشته است. با ایلیا گشت برای شناخت بیشتر این شهر همراه شوید.

معرفی شهرستان فومن

شهرستان فومن که به شهر مجسمه‌ها نیز معروف است، در فاصله 27 کیلومتری شهرستان رشت، مرکز استان گیلان، قرار گرفته است. وجود درختان بیشمار چنار در جای جای شهر به زیبایی هرچه بیشتر این شهر افزوده است. سابقه این شهر که به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد گویای نقش سیاسی مهم آن در دوران سلطنت شاه عباس می‌باشد. همچنین کانون فرمانروایان محلی زیادی نیز بوده است. اما معروفیت بیش از حد این شهر به‌خاطر کلوچه‌های خوشمزه محلی آن است که کام مسافران و گردشگران را شیرین می‌کند.

موقعیت

فون با مساحتی معادل 29 کیلومتر مربع از قدیم در مسیر راه کسانی بوده که قصد رفتن به قلعه رودخان، ماسوله یا خلخال را داشته‌اند. این شهر که در ارتفاع 3- متر از آب‌های آزاد قرار گرفته، در فاصله 356کیلومتری تهران و 27 کیلومتری رشت واقع شده است. همچنین نزدیک‌ترین شهر به آن صومعه‌سرا در 5 کیلومتری آن است. 

اقتصاد

در زمین‌های آن که از قدیم سیر به عمل می‌آمده ولی برنج‌کای، کشت چای، توتون و پرورش کرم ابریشم از فعالیت‌های اصلی مردم این منطقه است. 

فرهنگ

دو قوم تالشی و گیلکی از اقوام ساکن این منطقه هستند. گیلک‌ها با زبان گیلکی از شاخه زبان‌های هندواروپایی در نواحی جلگه‌ای و تالش‌ها نیز با زبان تالشی بیشتر در نواحی کوهستانی به سر می‌برند. علاوه‌بر اینکه ارتباط تنگاتنگی با کردها و فارس‌ها دارند، هرکدام آداب و رسوم خاص خود را نیز دارند. همچنین عده اندکی از ایشان اهل تسنن و بقیه شیعه عثنی اشری می‌باشند.

گردشگری

شهر ماسوله، قلعه رودخان یا قلعه حسامی و پارک فومن از مشهورترین جاذیه‌های توریستی این شهر هستند.

دیدنی‌ها