دبی

Dubai

درباره شهر

امروزه دبی یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. همچنین از لحاظ صنعت گردشگری هم بسیار موفق عمل کرده است. البته دلیل آن ساخت جاذبه‌های مختلف در این شهر است. امروز در ایلیاگشت به بررسی این شهر که از پربازدیدترین مقاصد دنیا است، می‌پردازیم.

معرفی شهر دبی

دبی بزرگ‌ترین شهر کشور امارات متحده عربی است که در جنوب کشور ایران، در حاشیه خلیج همیشه فارس و در شبه جزیره عربستان قرار گرفته است. این شهر، بندری با جذابیت‌های مدرن و گاهاً جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است.
نخستین نشانه‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ میلادی مربوط می‌شود. در سال ۱۸۳۳ میلادی به دست شیخ «مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم» به طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان گذاشته شد.

دبی جدید

با کشف نفت در دبی در سال ۱۹۶۶ و همچنین به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی آن، این شهر به یک بندر مهم تبدیل شد. کشف نفت منجر به مهاجرت سریع کارگران خارجی برای کار در این شهر شد به طوری که در مدت بسیار کوتاهی ۳۰۰ درصد به جمعیت آن افزوده شد. دبی جدید پس از خروج بریتانیا از این شهر در سال ۱۹۷۱ شروع به شکل گرفتن کرد و کشور امارات متحده عربی را به همراه ابوظبی و ۴ شیخ‌نشین دیگر پایه‌گذاری کردند.

اقتصاد

دبی یک شهر بازرگانی موفق و مهم در منطقه است. هرچند رشد اقتصادی دبی با صنعت نفت شروع شد اما اکنون ترانزیت مسافر و کالا، فروش ملک به شهروندان خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور دوباره کالا و همچنین گردشگری، منابع اصلی کسب درآمد این شهر هستند. این شهر مدرن با ساخت و سازهای بزرگ و همچنین رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌است.

خرید

دبی به «پایتخت خرید خاورمیانه» شهره است و ذارای بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ از جمله دبی مال که بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان است را در خود جای داده‌است.

موقعیت جغرافیایی

می‌توان گفت بیشتر پایتخت‌ها و شهرهای مهم جهان دارای پرواز مستقیم به دبی هستند. بیش از ۸۰ خط هوایی به فرودگاه بین‌المللی این شهر در رفت و آمد است. این امر باعث شده که این فرودگاه یکی از پرترددترین فرودگاه‌های دنیا شود.

آب و هوا

آب و هوای این شهر بسیار گرم و خشک است. همچنین در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک بوده و به طور میانگین دارای دمایی در حدود ۴۰ درجهٔ سانتی‌گراد در روز و ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد در شب است. دبی در فصل زمستان هم گرم است و به طور میانگین دارای دمای ۲۳ درجهٔ سانتی‌گراد در روز و ۱۴ درجهٔ سانتی‌گراد در شب است.

موفقیت در جلب توجه گردشگران

دبی توجه جهانیان را از راه ساخت و سازهای بزرگ و رویدادهای تفریحی-ورزشی هیجان‌انگیز به خود جلب کرده‌است. همچنین در سال ۲۰۱۳ موفق شد حقِ داشتن و برگزاریِ اِکسپو ۲۰۲۰ را به دست آورد. بهتر است بدانید که اِکسپو سومین رویداد مهم دنیا پس از جام جهانی فوتبال و المپیک است. اکسپو به «المپیک کشورها» مشهور است. این نخستین بار است که یک شهر از خاورمیانه توانست میزبانی این مهم‌ترین نمایشگاه جهان را به‌دست‌آورد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اکسپو ۲۰۲۰ برای این شهر بیش از ۲۳ میلیارد دلار سود خواهد داشت.

مشخصات شهر

موقعیت