درچه پیاز (Dorcheh Piaz)

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۸۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۱
ساعت:

شرح

درچه پیاز یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. جمعیت درچه پیاز 48000 نفر است. درچه پیاز در مجاورت محدوه قانونی جنوب غربی اصفهان و در ۱۲ کیلومتری مرکز این شهر قرار دارد. هسته اصلی شهر درچه را محلات قدیمی شهر همچون محله دُرّ ، جزین، قلعه ، سعادت آباد ، شمس آباد و لورک تشکیل می دهد . با گذشت زمان و افزایش روند مهاجرت به این شهر محلات آن نیز گسترش یافت و در سالهای اخیر روستاهای دینان، ولاشان ، احمد آباد ، فودان و اسلام آباد نیز به همین شهر الحاق یافته اند.

این شهر در ساحل رودخانه پرنشاط و با طراوت زاینده رود هم چون نگینی درخشان قرار گرفته است و در حقیقت نام آن که به معنی مروارید کوچک است این مفهوم را به شنونده القا می کند.

رزرو هتل در ارمنستان

درچه پیاز نگینی ارزشمند در شهر اصفهان 

در ایامی نه چندان دور کشت پیاز (پیاز قرمز کمرنگ) بصورت تک محصولی و خاص در این منطقه متداول بوده است و به تمام نقاط کشور حمل می شده لذا به نام درچه پیاز صاحب آوازه و شهرت گشته و هم اکنون پیاز بومی رقم درچه در محافل علمی ، تحقیقاتی بعنوان پایه مقاوم و سازگار به ثبت رسیده و از آن در اصلاح نژاد و تولید بذر پیازهای مقاوم و محصول استفاده فراوان می شود.

شایان ذکر است که رود زنده رود ، با تغییر مسیری که در این جا پیدا کرده مروارید و نگینی گرانبها بنام درچه را به ثبت رسانده که صد البته مانند دُری گرانمایه و ارزشمند در میان شهر های استان اصفهان می درخشد.

کشاورزی در شهر درچه پیاز

درچه پیاز در جلگه زاینده رود واقع و دارای خاک قهوه‌ای و متوسط بارندگی ۱۷۲ میلی‌متر درسال در منطقه آب و هوای بیابانی و خشک کشور قرار گرفته لکن به برکت جریان رودخانه زاینده رود و متوسط سطح آبهای زیر زمینی در عمق شش متری از رونق کشاورزی ویژه‌ای برخوردار است، ولی در سال‌های اخیر به دلیل تخصیص نامناسب آب زاینده رود در دولت‌های سابق که موجب خشک شدن زاینده رود شد کشاورزی این منطقه تقریباً به صورت معلق و زمین‌های کشاورزی اکثراً به صورت بایر درآمده‌اند.

عمده محصولات کشاورزی شامل غلات (برنج و گندم)، صیفی جات (خیار، بادمجان، سیب زمینی و..)، سبزیجات (هویج، گوجه، تربچه، پیازچه و…)، سردرختی (گیلاس، آلبالو، زرد آلو و…) می‌باشد. صنایع دستی عمده شهر قالی بافی و محصول عمده صنعتی آن نساجی است.

دُرچه شهری ساحلی در حاشیه زیبای زاینده‌رود و زیر مجموعه شهرستان خمینی شهر است که تا دهه اخیر به “دُرچه پیاز” شهرت داشت. در این شهر سرسبز مزارع و باغات و سازه‌های طبیعی همچون بیشه قُرُق، کوه سفید و مجموعه بی‌نظیر تاریخی کبوتر خانه‌های ولاشان در دل زمین‌های کشاورزی آن خودنمایی می‌کند.

خرید تور ارمنستان اسفند ۱۴۰۰

ظرفیت های گردشگری در درچه پیاز

مرقد مطهر امامزادگان حمیده و رشیده خاتون از نوادگان امام موسی ابن جعفر (ع) در این شهر قرار دارد .22 برج کبوتر خانه‌های ولاشان در منطقه‌ای بکر و زیبا از اراضی کشاورزی در محله‌ای به همین نام واقع شده است که فقط 12 برج آن در یک مجموعه خطی در صحرای زراعی گارنخود قرار دارد. چنین برج‌هایی در هیچ جایی از کشور وجود ندارد با این وجود همه آنها در حال تخریب هستند و مرمت آن نیز فقط با عزم ملی و حضور میراث فرهنگی میسر است.

کوه سفید را از دیگر ظرفیت‌های گردشگری شهر درچه پیاز است.  این کوه با وسعت 220 هزار مترمربع در مجاورت منطقه 13 اصفهان است. طی دو سال اخیر بیش از یک هزار نهال در کوه سفید کاشته شده است. همچنین با همت بخش خصوصی امکانات رفاهی مثل راه، سرویس بهداشتی، آلاچیق و … در این محوطه ایجاد شده است.