دوحه

دوحه

Doha

مشخصات شاخص

کشور: قطر
جمعیت: ۹۹۸٬۶۵۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۱ (۹۶۶)+
ساعت:

شرح

شهر دوحه در سواحل خلیج فارس قرار گرفته و پایتخت کشور قطر، ثروتمندترین کشور دنیا است. در سال های اخیر این شهر با رشد و توسعه بسیار سریع و موفق به جذب گردشگران شده و به عنوان رقیبی جدی برای دوبی مطرح شده است و نام خود را به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در خاورمیانه به ثبت رسانده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا با این شهر زیبا آشنا شوید.

معرفی شهر دوحه

دوحه در ابتدا یک روستای ماهیگیری کوچک بود؛ اما پس از کشف ذخایر نفت و گاز در آن پیشرفت به سزایی کرد و در دهه اخیر شاهد سرمایه‌گذاری فروان در زیر ساخت‌های شهری بوده است. بطوری که از یک دهکده ساحلی به یک شهر مدرن تبدیل گردیده است. این شهر دارای فرودگاه بین‌المللی و همچنین مرکز شرکت هواپیمایی قطریه می‌باشد. شبکه خبری الجزیره انگلیسی و عربی که بزرگترین شبکه خبری خاورمیانه می‌باشد نیز در شهر دوحه واقع گشته است.

آب و هوا

شهر دوحه دارای آب و هوای گرم و خشک و شرجی است که میانگین دمای آن ۲۷ درجه سانتیگراد با میزان بارش ۷۶ میلیمتر در سال می‌باشد.

اقتصاد

بخش عمده نفت و گاز کشور قطر در محدوده دریایی دوحه قرار دارد. به همین دلیل دوحه میزبان بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی و گازی دنیا شده است. اقتصاد قطر بر پایه درآمد نفت و گاز بنا شده است. اما از چند سال پیش و با هدف‌گذاری‌های انجام شده، کشور قطر قصد صنعتی‌ و تجاری‌ سازی خود و جدایی از اقتصاد تک قطبی و وابسته به نفت دارد. نمود کامل این تلاش در شهر دوحه قابل رویت است.

قطر آینده 

سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ کشور قطر که بر پایه چهار اصل توسعه انسانی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی استوار است، در بخش توسعه اقتصادی بر استفاده از درآمد حاصل از منابع طبیعی قطر برای سوق دادن اقتصاد کشور به سوی سایر منابع درآمدزایی و در بخش توسعه زیست‌محیطی، بر توسعه با حداقل آسیب به طبیعت تأکید شده است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها