قطر

قطر

Qatar
پایتخت: دوحه
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۲٬۶۷۵٬۵۲۲ نفر
واحد پول: ریال قطر (QAR)

شرح

کشور قطر در منطقه خاورمیانه، در شرق شبه جزیره عربستان و در بخش جنوبی خلیج فارس قرارگرفته‌ است و پایتخت آن، شهر دوحه است. این کشور بزگ‌ترین صادر کننده گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) در جهان است و یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی کشور قطر

کشور قطر ذخایر گاز طبیعی گسترده ای دارد، از این رو مجله فوربز این کشور را ثروتمندترین کشور جهان معرفی کرده‌است. همچنین این کشور دارای بالاترین شاخص توسعه انسانی بین کشورهای عربی است و بالاترین درآمد سرانه در جهان را به خود اختصاص داده است. زبان رسمی آن، زبان عربی است و زبان انگلیسی زبان دوم می‌باشد.

دین رسمی در این کشور، دین اسلام است و واحد پول آن ریال می‌باشد. خاک این کشور، مسطح بوده و از یک صحرای خشک تشکیل شده‌است. جالب است بدانید که کشور قطر به عنوان نخستین کشور عربی، جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ را میزبانی خواهد کرد. با رزرو تور جام جهانی میتوانید به آسانی به این کشور سفر کرده و از تماشای بازی های هیجان انگیز لذت ببرید .

اقتصاد قطر

کشور قطر بزگ‌ترین صادر کننده گاز طبیعی در جهان است از این رو اقتصاد آن به صادرات گاز وابسته است. درآمد خالص از صادرات نفت و گاز در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۳۸ میلیادر دلار برآورد شده‌است. درآمد بالای گاز و جمعیت کم این کشور ساختار رفاهی بسیار خوب و بالاترین درآمد سرانه در جهان را برای شهروندان قطری ایجاد کرده‌است.

قطر عضو سازمان بین المللی اوپک و پس از روسیه و ایران سومین کشور دارنده ذخایر گاز در جهان است. طبق تخمین ها ذخیره گاز آن برای ۲۰۰ سال آینده کافی می‌باشد. البته این کشور درآمدهای دیگری نظیر گردشگری نیز دارد. برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ فرصتی طلایی برای اقتصاد این کشور خواهد بود.

آب و هوا

کشور قطر دارای آب و هوایی بیابانی است. دوحه در زمستان خنک است و در اثر توده هوای سودانی باران‌های سیل آسایی در این کشور می‌بارد که گاهی خسارت به بار می‌آورد؛ اما تابستان هوایی شرجی و گرم دارد. با رزرو تور قطر ایلیا گشت از تماشای مناطق دیدنی این کشور لذت ببرید.

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها