کاتالونیا | Catalonia

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۷٬۵۲۲٬۵۹۶
پیش شماره تلفن: ۹۳,۹۷(۳۴)+
ساعت:

شرح

کاتالونیا | Catalonia

کاتالونیا در واقع ایالتی خودمختار در کشور اسپانیا است که شامل استان‌های بارسلونا، لریدا، خیرونا و تاراگونا می‌باشد و با ناحیه تاریخی کاتالونیا در این سرزمین تطابق دارد. این منطقه که سال‌هاست به دنبال جدایی از کشور اسپانیا به پایتختی شهر بارسلون می‌باشد، با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد خود یکی از محبوب‌ترین و ایده‌آل‌ترین نقاط گردشگری در کشور اسپانیا محسوب می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله سعی در معرفی این ایالت زیبای اروپایی را دارد، با ما همراه شوید. 

معرفی ایالت کاتالونیا

کاتالونیا به عنوان یکی از اولین سکونت‌گاه‌های انسانی در اروپا و در محدوده دریای مدیترانه، تاریخی به بلندای پارینه سنگی میانه دارد و شروع دوران نوسنگی آن به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این منطقه که همیشه صحنه درگیری‌های گوناگون بر سر قدرت بوده طی دوره‌ای کوتاه در طول جنگ‌های اسپانیا و فرانسه از سال 1635 تا 1659 مدتی را تحت کنترل فرانسه بوده و در قرن نوزدهم نیز تحت تاثیر جنگ‌های بین ناپلئون و کارلست قرار گرفت. امروزه نیز همچنان بر سر حاکمیت آن بین دولت اسپانیا و مردم این ایالت بحث و درگیری وجود دارد تا جایی که در تاریخ یکم اکتبر سال 2017 مردم آن برای استقلال این ایالت رفراندوم بزرگی را برگزار کردند اما دولت اسپانیا هیچ‌وقت این رفراندوم را قانونی ندانست. این منطقه شامل قلمرو سابق مسیحی کاتالونیاست و زبان مردم آن کاتالان و اسپانیایی با گویش آرانی اکسیتان می‌باشد. 

اقتصاد

کاتالونیا همیشه جز ثروت‌مندترین ترین ایالت‌های اسپانیا بوده که درصد بالایی از تولید داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است. 

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به قلعه پوبلت در تاراگونا، کلیسای رومی وار وال دو بوآ در استان یدا و کلیسای خاندان مقدس در بارسلونا اشاره نمود.

جغرافیا

این منطقه که در شرق دریای مدیترانه واقع شده از شمال با کشورهای فرانسه و آندورا، از جنوب با بخش خودمختار والنسیا و از غرب با جوامع مستقل آراگون همسایه می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم مدیترانه‌ای و نیمه گرمسیری که تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های ملایمی دارد بر این منطقه غالب است. معمولا بارش برف در آن به ندرت روی می‌دهد ولی تفاوت دمای تابستان و زمستان آن بسیار کم است.

دیدنی‌ها