بوشهر | Bushehr

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۲۳٬۵۰۴
پیش شماره تلفن: ۰۷۷(۹۸)+
ساعت:

شرح

بوشهر نام شهری بندری در جنوب ایران است که مرکز استانی به همین نام می‌باشد. این شهر یکی از زیباترین بنادر ایران با حالتی شبه جزیره‌ای است که در سه طرف خود توسط آب‌های فیروزه‌ای خلیج فارس احاطه شده است. این بندر باستانی ایرانی که ریشه در حکومت ساسانیان دارد با جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی خود، سواحل زیبا و محصور کننده، نمایی پانورامایی از آب‌های نیلگون خلیج فارس، مردمی مهمان‌نواز و مهربان و شهری مملو از آثار باستانی و اماکن تاریخی جذاب و دیدنی، یکی از بهترین مقاصد گردشگری این کشور می‌باشد. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا و باستانی خواهیم داشت، با ما همراه شوید.

معرفی بندر بوشهر

بندر بوشهر که با اسامی مختلفی مانند رام اردشیر، ابوشهر، بخت اردشیر، لیان و ریشهر در طول ادوار مختلف تاریخی شناخته می‌شده، توسط اردشیر بابکان یا اردشیر ساسانی بنا نهاده شد و به دلیل اهمیت خاص تجاری‌ای که داشت توسط جاده‌ای به کازرون و شیراز جهت حمل و نقل کالاهای صادراتی متصل شده بود. با این وجود شهر کنونی بوشهر توسط یکی از ناخدایان نیروی دریایی ناردشاه افشار یعنی ابومهیری، بنیان‌گذرا خاندان آل مذکور، جهت تشکیل نیروی دریایی برای ارتش نادرشاه در این منطقه و 300 سال پیش ساخته شد.

زمانی این بندر آن‌قدر رونق داشته که خیلی از اولین‌های ایران در آنجا رخ داده، مثلا اولین صنعت چاپ سنگی، اولین صنعت یخ‌سازی، اولین شهر دارای برق و حتی اولین شهری که مردمانش با مجلات و نشریات آشنا شدند. امروزه نیز از اهمیت خاص و ویژه‌ای در کشور برخوردار است.

اقتصاد

صنعت صیادی و شیلات در این شهر بسیار درآمدزا و حائز اهمیت برای مردمان آن است. همچنین کشتی‌سازی و صادرات نیز از رونق به سزایی برخوردار است. علاوه بر این‌ها وجود نیروگاه اتمی در آن باعث شده که جایگاه و اهمیت خاص و ویژه‌ای در کشور داشته باشد.

جغرافیا

این بندر شبه جزیره‌ای از سه جهت شمال، جنوب و غرب توسط خلیج فارس احاطه شده و تنها شهر همسایه آن در شرق تنگستان است.

آب و هوا

اقلیم این منطقه بیشتر نیمه بیابانی و گرم و شدیدا شرجی است. از همین‌رو تفاوت دمای تابستان و زمستان آن زیاد نیست و بیشترین دما در تابستان‌ها 33 درجه و در زمستان‌ها 14 درجه سانتی‌گراد می‌شود.

دیدنی‌ها