بوردو

Bordeaux

درباره شهر

بردو یا بوردو شهر بندری زیبایی در کنار رود گارون فرانسه و مرکز ناحیه آکیتن این کشور می‌باشد. این شهر زیبا که به بندرگاه ماه شهرت دارد با قدمتی که به بلندای تاریخ باستان برمی‌گردد، در سال 1998 به عنوان یک میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. اکثر آثار معماری بی‌نظیر شهر متعلق به قرن 18 میلادی هستند و حدود 350 ساختمان در این شهر به عنوان جاذبه تاریخی شناخته شده‌اند. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبای تاریخی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر بوردو

بوردو علاوه بر داشتن میراث تاریخی غنی و زیبایی بی‌نظیری که دارد، شهری پر زرق و برق و لوکسی است که در گوشه وکنار آن رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید مجللی به چشم می‌خورد. این شهر در زمینه امکانات پژوهشی در رتبه اول کشور فرانسه قرار گرفته و زمینه‌های تخصصی (شیمی مولکولی، لیزر قوی، …) این رتبه را تقویت می‌کنند. یکی از شهرهای دانشگاهی مهم است با دارای ۱۰۰۰۰۰ دانشجو، ۴ دانشگاه، ۱۴ مدارس عالی و ۵۰۰۰ پژوهشگر در ۲۰۰ آزمایشگاه است.

اقتصاد

این شهر که مرکز اقتصادی در جنوب غربی فرانسه شده، به طور اختصاصی در زمینه‌های هوانوردی، فناوری فضایی و دفاعی مشغول به فعالیت است. بوردو که شهر تبادلات بین‌المللی است، پایتخت جهانی شراب و شامپاین شده و بزرگ‌ترین باغ‌های انگور فرانسه در آن قرار دارند. همچنین مرکز تولید نوعی خاص از انگور برای شراب‌سازی است که به انگور بوردو شهرت دارد. فاصله این شهر تا پاریس را قطاری به نام قطار ت.ژ.و چهار ساعته طی می‌کند.

گردشگری

قصر دِلا بورس که ساخته شده در سال 1720 و به دست معمار مورد علاقه لویی پازدهم یعنی ژاک گابریل طراحی شده، کلیسای جامع شهر که متعلق به قرن 12 میلادی است، تئاتر بزرگ بوردو، شهر قدیمی آن، خیابان سنت کاترین که با طول 1600 متر از طولانی‌ترین خیابان‌های اروپاست از مکان‌های تاریخی و آثار باستانی زیبای شهر هستند. همچنین دهکده سنت امیلیون، اسکله بوردو و تل ماسه دون دو پیلا از مکان‌های توریستی و زیبا و دیدنی این شهر شناخته می‌شوند.

مشخصات شهر

کشور: فرانسه

موقعیت