برلین

Berlin

مشخصات شاخص

کشور: آلمان
جمعیت: ۶٬۰۰۴٬۸۵۷
پیش شماره تلفن: ۰۳۰(۴۹)+
ساعت:

شرح

برلین یا برلن در شمال شرق آلمان و پایتخت این کشور که چه از نظر مساحت و چه از نظر جمعیت بزرگترین شهر آلمان محسوب می‌شود. همچنین مقام دوم را در اتحادیه اروپا دارد. برلین یکی از ایالات 16 گانه آلمان و بزرگترین و مهمترین آن‌ها به‌شمار می‌رود.پیشینه تاریخی آن گویای این واقعیت است که در قرن 13 میلادی از مراکز مهم و راه‌های اصلی تجارت در اروپا محسوب ‌می‌شده است. یک سوم این شهر تاریخی از جنگل، پارک، باغ، رود، کانال و دریاچه ساخته شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این ایالت تاریخی می‌پردازد. 

معرفی برلین

برلین که در طول تاریخ بارها پایتخت حکومت‌های مختلفی بوده، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. پس از سقوط رایش سوم به دست نیروهای شوروی و پایان جنگ جهانی دوم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد، که آلمان شرقی آن را پایتخت خود برگزید و پس از چندی با احداث دیواری ارتباط شرق و غرب این شهر را با هم قطع کرد. جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، آن را به یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده‌ است. هم اکنون این ایالت با بیش از 6 میلیون جمعیت، میزبان 180 ملیت متفاوت می‌باشد.

اقتصاد

آلمان به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی در دنیا شناخته می‌شود، قطعا برلین نیز که پایتخت آن است یک شهر مهم اقتصادی در آن محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین بخش صنعتی این شهر مهندسی سیستم‌های الکتریکی است. همچنین صنایع مکانیک، خودروسازی، شیمی، مواد غذایی، پژوهش و فناوری از دیگر صنایع مهم اقتصادی آن به‌شمار می‌روند.

جغرافیا

این شهر با 899 کیلومترمربع مساحت، در دشت و منطقه‌ای باتلاقی واقع شده و تنها 34 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بلندترین ارتفاعات آن دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ هستند. رودها اشپغه و هاول در نزدیکی آن جریان دارند و ۲۴درصد از مساحت شهر را جنگلها و دریاچه‌های زیبا پوشانده است. همچنین این شهر در شرق خود 70 کیلومتر با لهستان مرز مشترک دارد. 

آب و هوا 

دمای سالانه این شهر 9/4 سانتی‌گراد و میزان بارش سالانه آن 578 میلیمتر گزارش شده است. در کل می‌توان گفت این شهر دارای آب و هوای ملایم و معتدلی است. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها