بهشهر | Behshar

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۶۸،۷۶۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۴۵
ساعت:

شرح

بهشهر | Behshar

بهشهر یکی از شهرستان های استان مازندران است که در بخش شرقی این استان واقع شده است. شهرهای بهشهر،خلیل‌شهر، بهشهر و رستمکلا شهرستان های بهشهر هستند و سه بخش به نام‌های بخش مرکزی با دو دهستان میانکاله و کوهستان، بخش گلوگاه با دو دهستان کلباد و پنجهزاره، بخش یانه‌سر با دو دهستان شهداء و عشرستاق از دیگر بخش های بهشهر هستند. بر اساس سرشماری سال 1395، بهشهر دارای 168 هزار و 769 نفر جمعیت که پس از شهرستان های قائمشهر، آمل، بابل و ساری پرجمعیت ترین شهرستان استان مازندران است.

بهشهر از غرب به شهرستان ساری و نکا، از جنوب به شهرستان دامغان و دامنه های البرز، از شرق به گرگان و از شمال به میانکاله محدود می شود. در مجموع بهشهر دارای آب و هوایی مطبوع و ملایم است به همین دلیل همواره در طول تاریخ مورد توجه تمام اقشار کشور، جهانگردان، اکوتوریست ها و شاهان و سلاطین بوده است به همین دلیل چندین کاخ در این شهر برپا شده است.

وجه تسمیه

بهشهر در طول تاریخ نامه های مختلف را داشته از جمله اشرف، نامیه، کبودجامه،پنج هزاره، تمیشه، قره طغان و خرگوران . در رابطه با وجه تسمیه نام اشرف آمده است که در سال 1021 هجری قمری وقتی شاه عباس اول این شهر را خرید نام اشرف یا اشرف البلاد به معنی شریف ترین شهرها را برای آن برگزید.

عباس آباد

یکی از مناطق بسیار زیبای ایران و بهشهر، منطقه عباس آباد است که ترکیبی بی نظیر از طبیعت و تاریخ در آن به نمایش گذاشته شده است. این مجموعه شامل بخش های عباس آباد، مخزن، دریاچه سد، برج آجری و آسیاب آبی است و به دستور شاه عباس اول احداث شده است.

باغ چهلستون

باغ چهلستون که با نام های پارک ملت و باغ شاه نیز معروف است، بهترین نقطه بهشهر برای اوقات فراغت و رفع خستگی بوده و شامل بخش تاریخی (عمارت) و بخش فضای سبز است.

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او، به معنی آبشار «آب سفید» و یکی دیگر از جاذبه های بهشهر ، آبشاری پلکانی و کاسه ای با 400 متر ارتفاع و دارای حوضچه های آهکی و 7 طبقه است که در 30 کیلومتری بهشهر و منطقه هزارجریب قرار دارد.

باغ چشمه عمارت

باغ چشمه عمارت، بنایی تاریخی و در فاصله 10 دقیقه ای مرکز بهشهر واقع شده است و علت نامگذاری آن وجود چشمه ای در طبقه همکف این عمارت است. از نکات شایان توجه در این عنارت سیستم آبرسانی آن است که بدون استفاده از پمپ از چشمه در تمام قسمتهای عمارت توزیع می شود.

تالاب میانکاله

یکی از جاذبه های فوق العاده دیدنی بهشهر است که در فاصله یک ساعته با مرکز شهر قرار دارد. تالاب میانکاله که از زیباترین تالاب‌های جهان محسوب می شود و در فهرست ذخیره‌گاه های طبیعی زیست‌کره ثبت شده است. این تالاب زیبا سالانه پذیرای گروه های طبیعت گردی و گردشگری بسیاری است و یکی از بهترین مناطق برای برگزاری تورهای پرنده نگری است.انعکاس بوته‌های انار، ازگیل و تمشک وحشی در آب، در کنار حضور هزاران پرنده مهاجری که رنج سفر را برای رسیدن به این پناهگاه کم نظیر حیات وحش به جان می خرند، منظره ای بی بدیل و سرشار از زندگی می آفریند.

هر ساله در پاییز صدها هزار پرنده مهاجر مانند فلامینگو، باکلان ها، قوها، پلیکان‌ها، مرغابی‌ها و عقاب دریایی دم سفید پس از بال زدن‌های طولانی و طاقت فرسا خود را به این تالاب می‌رسانند و تا اوخر زمستان در آنجا می‌مانند.میانکاله حیات وحش بی نظیری دارد؛ این منطقه سرزمین اسب های آزاد و پرندگان مهاجر است و علاوه بر آن، زیستگاه پرندگان بومى مثل قرقاول، دراج، زنگوله بال و و حیواناتی چون گرگ، روباه، گربه‌ وحشی، خرگوش و گراز نیز هست.

هزار جریب

منطقه هزارجریب در حدفاصل استان های سمنان و مازندران واقع شده و شامل گونه های گیاهی و جانوری خاص و تحت حفاظت است.

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو، در  جنگل های بخش جنوب بهشهر  قرار دارد. علت نامگذاری این آبشار بدلیل فشار آب یک حوض بزرگ سنگی یا به اصطلاح مازنی‌ها، یک نور سنگی در زیر آبشار درست شده که به آن «سنگ نور» است. در اطراف این آبشار درختهای بلوط وحشی، ممرز، انجیلی، انواع سرخس و ممرز وجود دارد.

روستای یخ کش

ساکنان روستای یخ کش شامل چند طایفه هستند که در زمان شاه عباس صفوی برای مرزبانی از کشور به این  مکان کوچانده شده اند.این روستا در زمان سابق اولار نامیده می شد در زمان شاه عباس مردم این شهر جهت درامد شغلی در زمستان یخ رودخانه را در گودالی با کاه می پوشاندند ودر تابستان به شهر میبردند و میفروختند و بعد از آن موضوع اسم روستا را به یخکش نامیدند.

از زیبایی های این روستا، آبشار سمبی و در مسیر رودخانه سمبی است. در پایین دست آبشار برکه زیبایی نیز ایجاد شده است که از دیگر جذابیتهای این منطقه است.جنگلهای انبوه این روستا با داشتن درختان سر به فلک کشیده ای چون سوردار وسرخ دار، موزی، انجیلی و کچب و…مناظر زیبایی ایجاد کرده . این منطقه همچنین دارای حیات وحش بسیار غنی همچون پلنگ، خرس، گرگ، روباه، شغال و پرندگانی از قبیل تیرنگ، کبک، کبوتر صحرایی و… است.

سایت موزه گوهرتپه

سایت موزه گوهر تپه در فاصله 20 دقیقه ای از مرکز بهشهر قرار دارد و در آن شما می توانید آثاری از انسان های اولیه را ببینید.

قبرستان سپید

قبرستان یا گورستان سفیدچاه، معروف به گورستان سپید، اولین قبرستان مسلمانان ایران و یادگاری از دوران تیموریان است. به اعتقاد مردم بومی، خاک سفید این گورستان مانع از پوسیدگی اجساد اموات می شود.

کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد زیباترین و باشکوه ترین بنای بهشهر و بر فراز کوهی بلند است که بر تمام شهر اشراف دارد. کاخ صفی آباد یادگار دوران صفویه است که در زمان پهلوی اول بازشده است. در حال حاضر این منطقه نظامی بوده و امکان بازدید از این کاخ وجود ندارد.

عمارت احمد خان هزارجریبی

این عمارت بنایی با پلان مستطیلی با سقف سفالی است. معماری آن نیز متعلق به دوران قاجار است که در دو طرف آن در وجود دارد. این عمارت در روستای سرخ گربه بهشهر واقع شده است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها