شهر بارسلون

Barcelona

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۱٬۶۲۰٬۹۴۳
پیش شماره تلفن: ۹۳ (۳۴)+
ساعت:

شرح

بارسلون که پس از مادرید پرجمعیت‌ترین شهر و همچنین مهمترین بندر کشور اسپانیا در سواحل دریای مدیترانه است، به‌عنوان پایتخت بخش خودمختار کاتالونیا نیز شناخته می‌شود. این شهر در ابتدا به عنوان یک شهر رومی ساخته شد ولی بعدها پایتخت کنت‌های بارسلون گشت. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر بارسلون

پارلمان کاتالونیا و دیوان عالی کشور در این شهر واقع شده‌اند و علاوه بر اینکه مرکز استان بارسلونا و بارسلونس کومارکا است، مقر اصلی دولت کاتالونیا نیز می‌باشد. این شهر در اتحادیه‌ی اروپا ششمین شهر پرجمعیت است، در کنار دریای مدیترانه بزرگترین کلان شهر اروپا به حساب می‌آید و همچنین در بین اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه جایگاه اصلی را دارد.

گردشگری

آب و هوای تابستان این شهر برای اروپایی‌هایی که بیشتر سال را در سرما به‌سر می‌برند مطلوب و دلپذیر است. همچنین وجود بناهایی از قرن 19 و اوایل قرن 20 و قرون وسطی مثل باری گوتیک در مرکز شهر و نیز معماری مدرنیزه کاتالان که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است، چهره غنی‌ای را به این شهر داده است. آثار معماری آنتونیو گائودی را در جای جای شهر می‌توان مشاهده کرد، بهترین اثر و معروفترین کار او که از سال 1882 در دست ساخت بوده کلیسای ناتمام ساگرادا فامیلیا است و زمان پایان ساخت آن 2026 برآورد شده است.

فوتبال

شهر بارسلون با داشتن استادیوم باشگاه نوکمپ که گنجایش 98,772 تماشاگر را دارد و بزرگترین استادیوم در اروپا است، بیشتر به‌عنوان یک شهر فوتبالی در دنیا مطرح شده است. بارسلونا که یکی از تیم‌های محبوب دنیاست با طرفداری 25,7 مردم اسپانیا و دارا بودن 44,2 میلیون هوادار در اروپا پرطرافدارترین تیم حاضر اروپاست.

اقتصاد

بارسلون یک شهر جهانی به لحاظ اهمیت امور مالی، تجارت، رسانه، سرگرمی، هنر، بازرگانی بین المللی، آموزش و گردشگردی است. جابه جایی بیش از 27 میلیون مسافر در سال 2009 در فرودگاه بین‌المللی بارسلونا، همچنین وجود یک شبکه بزرگراهی گسترده و قطار سریع‌السیر که اسپانیا را به فرانسه و سپس پرتغال متصل می‌کند، قرار گرفتن بارسلون از نظر شمار بازدید کننده در سال به عنوان 12 امین شهر جهان و 4 امین شهر اروپا، موجب جذب 5 میلیون توریست سالیانه به این شهر می‌شود. با این وجود بارسلون 17 امین شهر قابل زندگی در جهان به گفته مجله مونوکل و 13 امین شهر جهان در زمینه نوآوری می‌باشد. این شهر 4 امین شهر ثروتمند اتحادیه اروپا و با 177 بیلیون یورو تولید ناخالص 35 امین شهر جهان است.

جغرافیا 

بارسلون با وسعت 170 کیلومتر مربع در کنار دریای مدیترانه و در شمال شرق شبه جزیره ایبری واقع شده که شهر بارسلون 101 کیلومتر مربع از آن را اشغال کرده است. رودخانه بسوس در شمال و رودخانه یوبرگات در جنوب غربی این شهر جریان دارند و رشته کوه‌های کلسرولا شهر را محصور کرده‌اند.

آب و هوا

آب و هوای بارسلونا مدیترانه‌ای است به این معنی که دارای زمستان‌های معتدل و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک است.

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها