بانه | Baneh

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۱۰،۲۱۸
پیش شماره تلفن: ۰۸۷(۹۸)+
ساعت:

شرح

بانه شهری در مرز غربی ایران و یکی از مهم‌ترین شهرهای اقتصادی در استان کردستان است که به لطف قرار گیری در دامنه شمالی رشته کوه‌های زاگرس از طبیعت کوهستانی بی‌نظیری برخوردار گشته است. این شهر علاوه بر داشتن جاذبه‌های فراوان طبیعی، به واسطه ارائه اجناس خارجی در بازار مرزی خود به یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای ایران در غرب کشور تبدیل شده است. اگر قصد سفری دلپذیر به یکی از بکرترین نقاط ایران دارای طبیعتی زیبا و شگفت‌انگیز به همراه تجارتی پر سود را دارید، قطعا ایلیا گشت این شهر زیبای کردنشین را به شما پیشنهاد می‌دهد.

معرفی شهر بانه

بانه که نام خود را وام‌دار ارتفاع خود و نحوه قرارگیریش در کوهستان زاگرس است، مشتق شده از واژه بان به معنای بام می‌باشد. این شهر نیز مانند سایر شهرهای کردنشین، سرگدشت پر فراز و نشیبی دارد. گفته می‌شود که این شهر توسط محمدرشیدخان داروخانی که از کردهای روستای داروخان عراق بوده و بر ضد دولت مرکزی ایران دست به قیام زده بوده، در سال 1323 به آتش کشیده شده که موجب ویرانه گشتن کامل آن می‌شود. سپس با حمله نیروهای دولتی او به عراق می‌گریزد و بازسازی شهر برای ده سال آغاز می‌شود. امروزه اکثر مردم این منطقه مسلمان و اهل سنت و پیرو مکتب شافعی هستند که به زبان کردی با لهجه سورانی تکلم می‌کنند. 

اقتصاد

چرخ اقتصاد این شهر توسط بازار مرزی آن و صادرات کالاهای ایرانی و واردات کالاهای خارجی از مرز عراق می‌چرخد اما کشاورزی و دامداری نیز از دیگر مشاغل ساکنین منطقه است. همچنین این شهر دارای جنگل‌های عظیم و طبیعی بلوط است که از این حیث آن‌را بسیار غنی نموده است.

جغرافیا

همسایگان این شهر در ایران شهرستان‌های سردشت، مریوان و سقز هستند و حدود بیست کیلومتر نیز مرز مشترک با کردستان عراق دارد. 

آب و هوا

این شهر داردای اقلیم کوهستانی و سردسیر است که به موجب آن تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد با ریزش برف فراوان را دارد.

دیدنی‌ها